Lidi otravuje smrad od sousedů. Inspekce je bezmocná

Pavel Baroch
13. 1. 2010 12:20
V mnoha vsích se topí vším možným, i jedovatými odpadky
Smrdí vám pod nosem? Inspekce vám pomoct nemůže
Smrdí vám pod nosem? Inspekce vám pomoct nemůže | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - České inspekci životního prostředí se od podzimu ozvaly už desítky lidí, kteří si stěžují na kouř a zápach z komína od sousedů.

"Jsou to většinou obyvatelé malých vesnic," řekl Aktuálně.cz Oldřich Janeba, vedoucí tiskového oddělení inspekce. Dodal, že inspekce nemá žádné právo kontrolovat v rodinných domech či chalupách, jestli lidé nespalují nekvalitní uhlí nebo odpadky, což je právě v malých vsích poměrně běžné.

Na vesnicích přitom může být přes zimu kvůli starým neekologickým kotlům dokonce špinavější vzduch než ve velkých městech.

Výzkum Státního zdravotního ústavu před několika lety například ukázal, že v relativně čistém prostředí obce Havlovice nad Úpou v podhůří Krkonoš se do ovzduší dostalo z domácích komínů šestkrát více rakovinotvorných látek, než vyprodukuje průměrná tepelná elektrárna po odsíření.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pomoci může jen starosta

Podle zákona o ochraně ovzduší ovšem Česká inspekce životního prostředí může kontrolovat jen kotle v domech, kde se podniká.

"Obyvatelům nezbývá, než se kvůli sousedům obrátit na obecní úřad, který může ukládat pokuty a požadovat nápravu," řekl pracovník inspekce Oldřich Janeba.

Dodal, že i radnice musí dodržovat princip nedotknutelnosti soukromého vlastnictví. "Ani starosta nemá žádnou páku, může jen sousedům domluvit," řekla Aktuálně.cz Eva Rychlíková, náměstkyně ředitelky České inspekce životního prostředí.

Starostové ovšem i omezených možností, jak zabránit lidem spalovat v kotlích nekvalitní uhlí a odpadky, využívají spíše výjimečně. Moravskoslezský kraj však navrhl novelu zákona o ochraně ovzduší, podle něhož by úředníci z radnic měli právo kontrolovat přímo v rodinných domech, čím lidé topí. 

Nová daň pro staré kotle

Domácnosti, které topí ve starých neekologických kotlích a znečišťují okolní ovzduší, by navíc měly za pět let platit novou daň.

Počítá s tím návrh zákona o ochraně ovzduší, které připravilo ministerstvo životního prostředí. V roce 2015 by měl "smogový" poplatek činit 500 korun, postupně by měl však narůstat až na 3 tisíce za rok.

O konečné podobě zákona rozhodnou poslanci. Cílem ministerstva je vyčistit ovzduší především v malých obcích, kde je topení nekvalitním uhlím a někdy i odpadky ekologickým problémem číslo jedna. Kdo totiž bude topit "čistě", žádnou daň platit nebude.

Uhlím v současnosti topí na půl milionu domácností. Podle expertiz pocházelo v roce 2007 z vytápění domácností 70 procent emisí rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků. U drobných prachových částic to bylo 30 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy