Poslední rozloučení s Menzelem bude v pátek v Rudolfinu. Režiséra připomene i výstava

ČTK ČTK
13. 9. 2020 10:05
Lidé se mohou v pátek naposledy rozloučit s oscarovým režisérem Jiřím Menzelem v pražském Rudolfinu. I když si filmař, který zemřel minulý týden, nepřál veřejný pohřeb, manželka Olga tak rozhodla po velkém zájmu přátel, kolegů a fanoušků.
Jiří Menzel na snímku fotografa Mateje Slávika z roku 2016.
Jiří Menzel na snímku fotografa Mateje Slávika z roku 2016. | Foto: Matej Slávik

Olga Menzelová v neděli na facebooku poděkovala všem za kondolence. "Moc mě těší, že máte Jirku stále rádi, ať už jste ho poznali osobně nebo prostřednictvím jeho filmů a divadelních her, které režíroval. Proto se v pátek 18. září od 10:00 do 18:00 pro vás všechny otevřou prostory foyer Rudolfina, kde se budete moci s Jirkou rozloučit osobně," napsala režisérova manželka v prohlášení, na které upozornil deník Blesk.

"Ve foyer Rudolfina bude také podpisová kniha, zájemci mohou zavzpomínat na Jiřího Menzela i prohlídkou výstavy Rozmarná léta, která bude instalována před Rudolfinem. Tento pietní akt je propojen s hudebním festivalem Dvořákova Praha, kde večer zazní skladby nejoblíbenějšího skladatele pana Menzela - Wolfanga Amadea Mozarta," doplňuje Menzelova asistentka Míla Řádová.

Filmový režisér, divadelník i herec zemřel 5. září v 82 letech. Jako jeden z mála českých tvůrců, kteří získali sošku americké filmové akademie, proslavil českou kinematografii už na začátku kariéry.

Oscara dostal za snímek z roku 1966 Ostře sledované vlaky, natočený podle románu Bohumila Hrabala. Podle Hrabalových knih točil Menzel i později, další náměty, které vedly k divácky úspěšným a dodnes hraným filmům, mu poskytoval Zdeněk Svěrák.

Když točil podle Bohumila Hrabala, dokázal vystihnout něco nezfilmovatelného, co se nikomu jinému nepovedlo, vzpomíná režisér Jan Hřebejk. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy