Lidé s radikálními politickými názory neuznají chybu, i když o ní vědí, tvrdí vědci

Magazín Magazín
20. 12. 2018 9:11
Lidé, kteří zastávají radikální politické názory, ať už levicové, nebo pravicové, si obtížněji uvědomují, že nemají pravdu. Vědci z University College v Londýně zjistili, že voliči vyhraněnějších stran si nechtějí přiznat svůj chybný úsudek, i když jsou konfrontováni se správnou informací. Své závěry autoři publikovali v odborném časopise Current Biology.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Britští výzkumníci k nim však nedošli tak, že testovali, kolik toho dotazovaní vědí o politice. Čtyři stovky zúčastněných nejprve vyplnily dotazníky, které zjišťovaly, jaká jsou jejich politická přesvědčení a jestli nemají sklony k autoritářství a netolerantním postojům.

Hned vzápětí jim ovšem autoři studie předložili jednoduchou hru, která s politikou neměla co dělat. Při té měli posoudit, na kterém ze dvou obrázků se nachází více puntíků, a říct, jak jistí si jsou správnou možností. Aby byli zkoumaní při hodnocení vlastní jistoty upřímní, obdrželi od vědců navíc finanční odměnu.

V posledním kroku výzkumníci účastníkům ukázali třetí obrázek, který jim jasně napovídal, jaké bylo správné řešení předchozí úlohy. Dotazovaní tak před sebou měli jasný důkaz o tom, jestli se mýlili, nebo vybrali správnou odpověď.

"Měřili jsme tím takzvanou metakognici, tedy schopnost člověka uznat, že nemá pravdu. Přišli jsme na to, že zastánci radikálních politických názorů disponují nižší metakognicí než umírněnější voliči. Tím pádem nedovedou přehodnotit svůj názor ani po tom, když jim dokážete, že je mylný," řekl pro britský deník The Independent neurovědec Steve Fleming, který výzkumný tým vedl.

Když spolu s kolegy nabídl třetí obrázek s tečkami lidem s umírněnými názory, kteří nejdřív uvedli špatnou odpověď, změnili hodnocení toho, jak moc si jsou odpovědí jistí. Radikálové, kteří chybovali, naproti tomu vyhodnotili svou sebejistotu stejně jako před tím, než viděli nápovědu.

"Předpokládáme, že kdyby se zadaná úloha týkala politiky, byli by respondenti ochotní přiznat svou chybu ještě méně," dodal pro The Independent další člen výzkumného týmu Max Rollwage. Zdůraznil přitom, že poruchy metakognice se vyskytují u lidí napříč politickým spektrem - jak pravicově, tak levicově orientovaných.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy