Britovi platí za stalkování lidí na sociálních sítích. Za pár stovek o vás sepíše kompletní zprávu

Magazín Magazín
16. 8. 2018 10:28
Bývalý zpravodajský analytik u policie se rozhodl založit společnost na sledování lidí na internetu, aby tak pomohl svým klientům zjistit, jestli je na sociálních sítích někdo netahá za nos. Za kompletní zprávu o člověku, se kterým se chystají na rande, zaplatí zájemci necelých 600 korun.
Andy Bartram z Kentu, autor Vet Your Date.
Andy Bartram z Kentu, autor Vet Your Date. | Foto: Profimedia.cz

Ve světě sociálních sítí a seznamovacích aplikací se lidé mohou častokrát napálit a na rande tak místo člověka, kterého čekali, přijde nakonec někdo jiný.

Šestačtyřicetiletý Andy Bartram z Kentu se proto rozhodl s podvodníky zatočit a založil si speciální detektivní agenturu. O jeho podnikání píše britský deník Daily Mail.

Zájemci, kteří zaplatí 20 liber (v přepočtu zhruba 576 korun) dostanou od Bartrama kompletní zprávu o svém partnerovi dřív, než s ním vyrazí na první schůzku.

Na kritiku, že se jedná o stalkování, odpovídá absolvent anglické policejní školy tím, že při zjišťování informací využívá pouze otevřené zdroje. Získává pouze data, která jsou veřejně dostupná na sociálních sítích, blozích a jiných webových stránkách.

Společnost Vet Your Date (v překladu Prověř své rande) zatím poskytuje služby za jednorázový poplatek, v nejbližších měsících by ale jeho zakladatel spustil měsíční předplatné.

Jeden z pěti vztahů se navazuje on-line

Podle Daily Mailu se dnes jeden z pěti vztahů navazuje v on-line světě, není proto divu, že narůstá také počet falešných identit na seznamkách, jako je Tinder nebo Bumble. Bartram se proto rozhodl využít svých znalostí policejních postupů k dobru lidem, kteří hledají svou spřízněnou duši na internetu.

"Tento typ práce jsem dělal jako zpravodajský analytik, a když jsem sledoval pořad Catfish: Láska online na MTV (americká reality show zaměřená na pravdy a lži ve světě on-line seznamek, pozn. red.), napadlo mě, že by bylo dobré dělat něco podobného," citoval jej Daily Mail.

Přiznal, že jeho práci by samozřejmě mohl dělat prakticky kdokoliv. "Ale stejně jako když chcete opravit kotel, zavoláte si kvůli bezpečnosti odborníka. Roky jsem pracoval jako zpravodajský analytik u kriminálky a podstoupil jsem policejní výcvik. To mi umožňuje pídit se po informacích, které hledám," řekl Bartram.

Na facebookové stránce Vet Your Date se jedna z klientek nechala slyšet, že ji příjemně překvapila Bartramova profesionalita. "Ačkoliv nebyl schopen zjistit všechno, co bych ráda věděla, předal mi dostatek informací k tomu, abych si dovedla udělat názor," napsala Michelle McDermottová.

"Žijeme v nové kultuře přejíždění prstem doprava nebo doleva a lidé netuší, s kým se chystají setkat nebo s kým komunikují," sdělil detektiv.

Sám zakladatel detektivní společnosti je ženatý, se svou ženou se potkal před více než deseti lety v baru.

Video: Rozhovor se zakladatelkou seznamky pro miliardáře

Pro movité ženy je mnohem složitější najít životního partnera než pro bohaté muže, špatně snášejí partnerku, která je na tom lépe, říká Inga Verbeeck | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy