Britovi platí za stalkování lidí na sociálních sítích. Za pár stovek o vás sepíše kompletní zprávu

Magazín Magazín
16. 8. 2018 10:28
Bývalý zpravodajský analytik u policie se rozhodl založit společnost na sledování lidí na internetu, aby tak pomohl svým klientům zjistit, jestli je na sociálních sítích někdo netahá za nos. Za kompletní zprávu o člověku, se kterým se chystají na rande, zaplatí zájemci necelých 600 korun.
Andy Bartram z Kentu, autor Vet Your Date.
Andy Bartram z Kentu, autor Vet Your Date. | Foto: Profimedia.cz

Ve světě sociálních sítí a seznamovacích aplikací se lidé mohou častokrát napálit a na rande tak místo člověka, kterého čekali, přijde nakonec někdo jiný.

Šestačtyřicetiletý Andy Bartram z Kentu se proto rozhodl s podvodníky zatočit a založil si speciální detektivní agenturu. O jeho podnikání píše britský deník Daily Mail.

Zájemci, kteří zaplatí 20 liber (v přepočtu zhruba 576 korun) dostanou od Bartrama kompletní zprávu o svém partnerovi dřív, než s ním vyrazí na první schůzku.

Na kritiku, že se jedná o stalkování, odpovídá absolvent anglické policejní školy tím, že při zjišťování informací využívá pouze otevřené zdroje. Získává pouze data, která jsou veřejně dostupná na sociálních sítích, blozích a jiných webových stránkách.

Společnost Vet Your Date (v překladu Prověř své rande) zatím poskytuje služby za jednorázový poplatek, v nejbližších měsících by ale jeho zakladatel spustil měsíční předplatné.

Jeden z pěti vztahů se navazuje on-line

Podle Daily Mailu se dnes jeden z pěti vztahů navazuje v on-line světě, není proto divu, že narůstá také počet falešných identit na seznamkách, jako je Tinder nebo Bumble. Bartram se proto rozhodl využít svých znalostí policejních postupů k dobru lidem, kteří hledají svou spřízněnou duši na internetu.

"Tento typ práce jsem dělal jako zpravodajský analytik, a když jsem sledoval pořad Catfish: Láska online na MTV (americká reality show zaměřená na pravdy a lži ve světě on-line seznamek, pozn. red.), napadlo mě, že by bylo dobré dělat něco podobného," citoval jej Daily Mail.

Přiznal, že jeho práci by samozřejmě mohl dělat prakticky kdokoliv. "Ale stejně jako když chcete opravit kotel, zavoláte si kvůli bezpečnosti odborníka. Roky jsem pracoval jako zpravodajský analytik u kriminálky a podstoupil jsem policejní výcvik. To mi umožňuje pídit se po informacích, které hledám," řekl Bartram.

Na facebookové stránce Vet Your Date se jedna z klientek nechala slyšet, že ji příjemně překvapila Bartramova profesionalita. "Ačkoliv nebyl schopen zjistit všechno, co bych ráda věděla, předal mi dostatek informací k tomu, abych si dovedla udělat názor," napsala Michelle McDermottová.

"Žijeme v nové kultuře přejíždění prstem doprava nebo doleva a lidé netuší, s kým se chystají setkat nebo s kým komunikují," sdělil detektiv.

Sám zakladatel detektivní společnosti je ženatý, se svou ženou se potkal před více než deseti lety v baru.

Video: Rozhovor se zakladatelkou seznamky pro miliardáře

Pro movité ženy je mnohem složitější najít životního partnera než pro bohaté muže, špatně snášejí partnerku, která je na tom lépe, říká Inga Verbeeck | Video: dvtv
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 15 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy