Vědci: Lidé, kteří se po srdečním infarktu pravidelně věnují sexu, žijí déle

Magazín Magazín
28. 9. 2020 8:34
Lidé, kteří prodělali infarkt, si mohou prodloužit život tím, že se vrátí k pravidelnému sexu. Alespoň to tvrdí nová vědecká studie. Jeden z jejích hlavních autorů dodal, že stačí souložit jednou za týden až čtrnáct dní. Lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, se podle něj nemusí bát, že by je při sexu záchvat potkal znovu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Lidé, kteří prožili infarkt, se častokrát bojí, že jim sex může přivodit další srdeční záchvat. Studie, která vyšla v odborném časopise European Journal of Preventive Cardiology, ale prokázala, že souložení naopak může prodloužit život, napsal zpravodajský web americké stanice CNN.

"Sexuální aktivita je důležitou součástí zdravého a kvalitního životního stylu. Návrat k sexu po srdečním infarktu může člověku pomoct, aby sám sebe opět vnímal jako zdravého, mladého, aktivního a energického jedince," upozornil vedoucí výzkumu Yariv Gerber z univerzity v Tel Avivu.

Vědci pro účely výzkumu po dobu 20 let pravidelně sledovali 495 partnerských dvojic ve věku 65 let a méně. Zjistili, že lidé, kteří v prvních šesti měsících po prodělání infarktu měli se svými partnery pohlavní styk stejně často jako dřív nebo častěji, měli o 35 procent nižší riziko předčasného úmrtí než ti, co se sexu začali vyhýbat nebo ho omezili.

Podle Gerbera přílišná fyzická zátěž při sexu sice potenciálně může přivodit další srdeční záchvat, z dlouhodobějšího hlediska jsou ale problémy se srdcem způsobené nedostatkem tělesných aktivit. Infarkt podle něj hrozí spíše lidem, kteří mívají sex výjimečně. Ti, co se mu věnují pravidelně, žádné výrazné riziko nepodstupují.

"Lidé, kteří bez problémů uběhnou nebo ujdou kilometr a vystoupají do schodů, nemají důvod se sexu bát. V ideálním případě by se k němu měli vrátit už několik dnů poté, co je propustí z nemocnice. Nejdřív by to ale pochopitelně měli konzultovat se svými lékaři, protože vždycky záleží na tom, jak těžký srdeční infarkt měli a jestli po něm netrpí srdeční arytmií či fibrilací komor," zdůraznil Gerber.

Vedoucí výzkumu také uvedl, že ke zvýšení naděje dožití vede i relativně nízká frekvence sexuálních aktivit. "Mít sex jednou týdně nebo jednou za 14 dní je mnohem lepší než ho nemít vůbec. Po šoku, který lidé při infarktu zažijí, je pro ně sex dobrým způsobem, jak obnovit svou fyzičku, mentální schopnosti i funkčnost partnerského vztahu," vyzdvihl Gerber.

Obezitolog: Všichni někam spěcháme a to srdci neprospívá: 

Všichni někam spěcháme a to srdci neprospívá. Neprospívá to ani mozku, cévám, ledvinám. Neprospívá to nikomu z nás, říká diabetolog Haluzík. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy