Vědci: Lidé, kteří se po srdečním infarktu pravidelně věnují sexu, žijí déle

Magazín Magazín
28. 9. 2020 8:34
Lidé, kteří prodělali infarkt, si mohou prodloužit život tím, že se vrátí k pravidelnému sexu. Alespoň to tvrdí nová vědecká studie. Jeden z jejích hlavních autorů dodal, že stačí souložit jednou za týden až čtrnáct dní. Lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, se podle něj nemusí bát, že by je při sexu záchvat potkal znovu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Lidé, kteří prožili infarkt, se častokrát bojí, že jim sex může přivodit další srdeční záchvat. Studie, která vyšla v odborném časopise European Journal of Preventive Cardiology, ale prokázala, že souložení naopak může prodloužit život, napsal zpravodajský web americké stanice CNN.

"Sexuální aktivita je důležitou součástí zdravého a kvalitního životního stylu. Návrat k sexu po srdečním infarktu může člověku pomoct, aby sám sebe opět vnímal jako zdravého, mladého, aktivního a energického jedince," upozornil vedoucí výzkumu Yariv Gerber z univerzity v Tel Avivu.

Vědci pro účely výzkumu po dobu 20 let pravidelně sledovali 495 partnerských dvojic ve věku 65 let a méně. Zjistili, že lidé, kteří v prvních šesti měsících po prodělání infarktu měli se svými partnery pohlavní styk stejně často jako dřív nebo častěji, měli o 35 procent nižší riziko předčasného úmrtí než ti, co se sexu začali vyhýbat nebo ho omezili.

Podle Gerbera přílišná fyzická zátěž při sexu sice potenciálně může přivodit další srdeční záchvat, z dlouhodobějšího hlediska jsou ale problémy se srdcem způsobené nedostatkem tělesných aktivit. Infarkt podle něj hrozí spíše lidem, kteří mívají sex výjimečně. Ti, co se mu věnují pravidelně, žádné výrazné riziko nepodstupují.

"Lidé, kteří bez problémů uběhnou nebo ujdou kilometr a vystoupají do schodů, nemají důvod se sexu bát. V ideálním případě by se k němu měli vrátit už několik dnů poté, co je propustí z nemocnice. Nejdřív by to ale pochopitelně měli konzultovat se svými lékaři, protože vždycky záleží na tom, jak těžký srdeční infarkt měli a jestli po něm netrpí srdeční arytmií či fibrilací komor," zdůraznil Gerber.

Vedoucí výzkumu také uvedl, že ke zvýšení naděje dožití vede i relativně nízká frekvence sexuálních aktivit. "Mít sex jednou týdně nebo jednou za 14 dní je mnohem lepší než ho nemít vůbec. Po šoku, který lidé při infarktu zažijí, je pro ně sex dobrým způsobem, jak obnovit svou fyzičku, mentální schopnosti i funkčnost partnerského vztahu," vyzdvihl Gerber.

Obezitolog: Všichni někam spěcháme a to srdci neprospívá: 

Všichni někam spěcháme a to srdci neprospívá. Neprospívá to ani mozku, cévám, ledvinám. Neprospívá to nikomu z nás, říká diabetolog Haluzík. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy