Lidé jsou pro zvířata horší než jaderná havárie v Černobylu, tvrdí britští biologové

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 8. 10. 2015 19:56
V zakázané zóně kolem jaderné elektrárny Černobyl, ze které bylo před téměř 30 lety evakuováno na 100 tisíc lidí, žijí stovky zvířat. Zdejší oblast navzdory škodlivé radiaci považují britští biologové za přírodní rezervaci. Jejich průzkum zároveň potvrdil, že lidé mohou být pro zvířata horší než radiace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikipedia Commons

Praha - Oblast v bezprostřední blízkosti černobylské jaderné elektrárny se téměř třicet let po jaderné katastrofě stala útočištěm velkého množství volně žijících zvířat. Podle britských biologů je tato zalesněná oblast dokonce srovnatelná s úzkostlivě chráněnými přírodními rezervacemi, informoval The Telegraph.

Skupina vědců dále uvedla, že radioaktivita je pro tamní zvěř méně škodlivá než činnost lidí.  "Je velmi pravděpodobné, že počet volně žijících živočichů v Černobylu je mnohem vyšší než před katastrofou. Neznamená to, že radiace není škodlivá, ale že následky lidské činnosti, včetně lovu, zemědělství a lesnictví, jsou mnohem tíživější," dodal vedoucí studie profesor Jim Smith z univerzity v Portsmouthu.

S radiací se zvířata vyrovnají. S tlakem lidské populace ne

Výsledky studie zveřejněné v odborném časopise Current Biology ale podle českého odborníka na biodiverzitu profesora Davida Štorcha z Univerzity Karlovy nejsou ničím překvapivé. Tlak lidské populace je podle něj totiž hlavním faktorem ovlivňujícím výskyt velkých zvířat v krajině. Například i v České republice větší zvířata přibývají, což souvisí s přesídlováním lidí do měst.

Podle vědců se díky studii podařilo vyvrátit předpoklady, že populace zvěře v černobylské oblasti následkem katastrofy v roce 1986 utrpěla tragické ztráty. "Radiace obecně způsobuje mutace, takže je klidně možné, že zvířata v okolí Černobylu častěji trpí potraty nebo více rodí nějak postižená mláďata, ale ta nepřežijí a mutace se pak neprojeví na populační úrovni," dodal Štorch.

Studie je podle něj přínosem, především protože na velkých datech ukázala to, co už se v podstatě vědělo, totiž že mírně zvýšená úroveň radiace neovlivní populace zvířat.

"Výsledky naší studie poprvé ukazují, že bez ohledu na možné negativní účinky radiace uzavření této lokality podpořilo vznik bohaté živočišné populace,“ uvedli autoři studie v časopise Current Biology.

Po jaderné katastrofě bylo z oblasti evakuováno více než 116 tisíc obyvatel. V oblasti o rozloze zhruba 4200 km čtverečních v současnosti pobývají pouze stavební dělníci a klíčoví zaměstnanci jaderné elektrárny.

"Nějak v sobě cítíme, že se něčeho takového bojíme, a chceme se s tím vyrovnat, proto to jedeme prozkoumat," udává jeden možný důvod, proč se do Černobylu stále vrací, fotograf a novinář Václav Vašků. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy