Rakouský Zillertal je Mekkou zimních sportů. V létě nebudete vědět, co tu dělat dřív

mdan mdan - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
14. 8. 2020 13:04
Většina lidí zná tyrolské údolí Zillertal především jako jedno z oblíbených lyžařských středisek, kde nemusí lyže odkládat prakticky celý rok. Rozmanité údolí se čtyřmi rekreačními oblastmi ale nabízí i letní sportovní dovolenou, včetně adrenalinových zážitků.
Tyrolsko patří mezi nejoblíbenější rakouské regiony. Zillertal je známá Mekka zimních sportů, v létě je ale nabídka aktivit nejméně stejně bohatá.
Tyrolsko patří mezi nejoblíbenější rakouské regiony. Zillertal je známá Mekka zimních sportů, v létě je ale nabídka aktivit nejméně stejně bohatá. | Foto: Shutterstock

Tyrolsko loni navštívilo přes 255 tisíc Čechů, což dělá z regionu druhou nejoblíbenější destinaci celého Rakouska. Jsou tu dobré zázemí a služby, celá řada sportovních aktivit a z Česka to sem autem není daleko.

Rakouský Zillertal je od Prahy vzdálený pět hodin autem a nachází se necelých 40 kilometrů východně od Innsbrucku. Více než čtyři stovky kilometrů čtverečních údolí přitom patří do chráněného vysokohorského přírodního parku. V létě je ideálním místem pro sportovní aktivity všeho druhu, včetně těch adrenalinových.

Více než čtyři stovky kilometrů čtverečních údolí patří do chráněného vysokohorského přírodního parku.
Více než čtyři stovky kilometrů čtverečních údolí patří do chráněného vysokohorského přírodního parku. | Foto: Shutterstock

Zchladit se pak lze v některém z jezer, vybavených akvaparcích nebo třeba v trhlině Hintertuxského ledovce. V Tuxu se totiž 35 metrů pod lyžařskou sjezdovkou vytvořilo ledovcové jezero a vodní tunel vhodný pro průzkum na člunu nebo paddleboardu. Vstup do ledovce lze najít kousek od stanice Gletscherbus 3.

Zdolávání vrcholků i kochání se cestou

Krajinu lze poznávat i na kole, je tu až 1200 kilometrů cyklistických stezek všech obtížností. A pokud se vám s sebou nechce bicykl převážet, můžete si ho vypůjčit na několika místech v oblasti, například v Kaltenbachu. Horské kolo na den zde stojí okolo 23 eur, elektrické horské pak o devět eur více.

Zillertal je vyhlášený zejména mezi turistickými nadšenci, v okolí lze zdolat až 1400 kilometrů značených tras, které vedou rozmanitou krajinou. Turisté, kteří rádi testují svoje schopnosti a fyzičku, mohou vyzkoušet také některé z vícedenních putování.

1400 kilometrů tras vhodných pro všechny typy pěších turistů.
1400 kilometrů tras vhodných pro všechny typy pěších turistů. | Foto: Zillertal Tourismus GmbH, Andre Schönherr xx

Výzvou je třeba okruh pojmenovaný podle Petra Habelera, rakouského profesora a horolezce, který jako první vylezl na Mount Everest bez použití umělého kyslíku. Jedná se o týdenní, téměř 60kilometrový trek vedoucí z Olpererhütte přes Pfitscherjochhaus, Europahütte, Friesenberghaus do Olpererhütte a zdatnější jedinci ho zvládnou i za čtyři dny.

Šest etap zahrnuje jednodušší úseky vedoucí přes louky, pastviny a lesní či štěrkové cesty, i obtížnější přechody suťových svahů, morén a ostrých skal. Celkové výškové stoupání dosahuje hranice 5000 metrů. Trek vedoucí přes Zillertalské Alpy však patří k nejkrásnějším ve východních Alpách.

Odvážnější a zkušenější horalové mohou vyzkoušet vícedenní putování.
Odvážnější a zkušenější horalové mohou vyzkoušet vícedenní putování. | Foto: Zillertal Tourismus GmbH, Julia Rotter

Ferrata po přehradě

Další pravidelný přísun adrenalinu do žil v oblíbeném alpském údolí zajišťují extrémní sportovní aktivity, jako je rafting, canyoning, paragliding nebo ferraty. Na raft se můžete vypravit po řece Ziller například z Mayrhofenu do Hippachu.

Netradiční zajištěnou cestu, takzvanou ferratu, nabízí přehrada Schlegeis, necelých 25 kilometrů jihozápadně od Mayrhofenu. Trasa vede od paty přehrady až po okraj přehrady, měří 200 metrů a převýšení je 131 metrů.

Netradiční zajištěnou cestu, takzvanou ferratu, nabízí přehrada Schlegeis. Vstupné je zde zdarma.
Netradiční zajištěnou cestu, takzvanou ferratu, nabízí přehrada Schlegeis. Vstupné je zde zdarma. | Foto: Shutterstock

Vstup na tuto ferratu je zdarma, a pokud nemáte vybavení, lze si jej vypůjčit na místě. Trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené lezce a zamluvit si lze také průvodce.

Známé tyrolské údolí je ale vhodné i pro rodinné dovolené. V okolí stojí za vyzkoušení například dětský zábavní areál Pepis Kinderland, dobrodružný park Kaltenbach nebo zážitková hora Spieljoch. Na vrcholek v pohoří Rofan se dá dostat pohodlně lanovkou z obce Fügen a navštívit zde lze třeba důl Öxeltal, park s vodními atrakcemi či speciální stezku určenou pro chůzi naboso.

Na vrcholek Spieljoch v pohoří Rofan se dá dostat pohodlně lanovkou z obce Fügen.
Na vrcholek Spieljoch v pohoří Rofan se dá dostat pohodlně lanovkou z obce Fügen. | Foto: Shutterstock

Po námaze na horách pořádná odměna

Těm, kteří plánují v Zillertalu strávit celou dovolenou a využívat lanovky, se bude hodit karta Zillertal Activcard, která platí do 4. října a obsahuje jednu zpáteční jízdenku na lanovku denně, volný vstup do některého ze šesti venkovních bazénů a veřejnou dopravu po údolí. Třídenní karta pro dospělého vychází na 64 eur, pro dítě na 32,5 eura.

V okolí Zillertalu se dá i dobře koupat, na výběr jsou jezera, venkovní bazény, akvaparky i termální lázně. Hned u zillertalské cyklostezky se nachází malé jezero Schlitters se zázemím i kavárnou a vstupné činí čtyři eura pro dospělého a dvě eura pro dítě.

Venkovní zábavní bazén Fügen je vhodný zejména pro rodiče s dětmi, které se dosyta vyřádí na místních atrakcích. Celodenní vstupné vychází na 7,5 eura pro dospělého a 4,5 eura pro dítě. Otevřeno je od 9 do 19 hodin. V areálu se navíc nachází i krytý bazén s wellness.

Po túře či koupání se pak nezapomeňte odměnit pořádným jídlem v některé z místních horských chat. A kdybyste měli vyzkoušet jenom jednu regionální specialitu, objednejte si tyrolský gröstl - směs kousků masa, brambor a sázených vajec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy