FOTO Letná 60 let po Stalinovi. Diskotéky i obřady satanistů

Stalinův pomník
V roce 1962 se pomník řítí k zemi po třech řízených odpalech. Stalinův kult padl a 235 kvádrů severočeské žuly za 140 milionů tehdejších korun se proměnilo v sutiny, jejichž část stále ještě zůstává v podzemních prostorách monumentu.
Zachovalé prostory sloužily do revoluce jako skladiště. Jak ale říká průvodce a správce objektu Martin Tumpach, lidé si brzy našli do obřího památníku cestu a začaly se tu pořádat ilegální párty, přespávali tu bezdomovci a vysílalo odtud první soukromé rádio Stalin, dnešní Radio 1.
"Dlouhou dobu byla přístupná šachta, která vedla do svahu pod památníkem. Oficiálně o ní ale nikdo nevěděl. Úřady na ni přišly ve chvíli, kdy začalo přibývat odpadků a muselo se to začít řešit," říká Tumpach s tím, že dnes je šachta pro jistotu zabezpečená. "Říká se ale, že se sem dá odněkud slanit, zatím jsme ale nepřišli na to odkud.“
"Stejný prostor, který vidíme před sebou, se nachází i v zadní části. Pod námi je několik technických chodeb, které vedou napříč podzemím,“ říká v naprosté tmě správce.
Foto: morrissey / Foter / CC BY
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
1. 5. 2015 8:15
Z památníku sovětského vůdce zbyly už jen podzemní technické prostory, o které je od revoluce velký zájem. Mládež je využívala k ilegálním večírkům a satanisté tu prováděli tajné obřady.

Praha - Začátkem května roku 1955 byl v Praze slavnostně odhalen obří pomník vůdce sovětského lidu Josifa Vissarionoviče Stalina. Tehdy největší skupinové sousoší v Evropě ale vzhlíželo z letenského svahu na Prahu pouhých sedm let.

Kult Stalinovy osobnosti padl společně s Frontou na maso, jak Pražané pomník s oblibou nazývali, a to díky nové vládě Sovětského svazu v čele s Nikitou Chruščovem. Rozlehlé prázdné prostory i tak lákají potencionální investory s megalomanskými plány.

V jakém stavu je dnes bývalý Stalinův pomník na pražské Letné? Co pamatují podmáčené betonové prostory a jak využije Praha potenciál obřího sloupového sálu?

Podívejte se do útrob kdysi největšího sousoší, jehož odhalení se samotný Stalin nedožil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy