FOTO Letná 60 let po Stalinovi. Diskotéky i obřady satanistů

Stalinův pomník
V roce 1962 se pomník řítí k zemi po třech řízených odpalech. Stalinův kult padl a 235 kvádrů severočeské žuly za 140 milionů tehdejších korun se proměnilo v sutiny, jejichž část stále ještě zůstává v podzemních prostorách monumentu.
Zachovalé prostory sloužily do revoluce jako skladiště. Jak ale říká průvodce a správce objektu Martin Tumpach, lidé si brzy našli do obřího památníku cestu a začaly se tu pořádat ilegální párty, přespávali tu bezdomovci a vysílalo odtud první soukromé rádio Stalin, dnešní Radio 1.
"Dlouhou dobu byla přístupná šachta, která vedla do svahu pod památníkem. Oficiálně o ní ale nikdo nevěděl. Úřady na ni přišly ve chvíli, kdy začalo přibývat odpadků a muselo se to začít řešit," říká Tumpach s tím, že dnes je šachta pro jistotu zabezpečená. "Říká se ale, že se sem dá odněkud slanit, zatím jsme ale nepřišli na to odkud.“
"Stejný prostor, který vidíme před sebou, se nachází i v zadní části. Pod námi je několik technických chodeb, které vedou napříč podzemím,“ říká v naprosté tmě správce.
Foto: morrissey / Foter / CC BY
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
1. 5. 2015 8:15
Z památníku sovětského vůdce zbyly už jen podzemní technické prostory, o které je od revoluce velký zájem. Mládež je využívala k ilegálním večírkům a satanisté tu prováděli tajné obřady.

Praha - Začátkem května roku 1955 byl v Praze slavnostně odhalen obří pomník vůdce sovětského lidu Josifa Vissarionoviče Stalina. Tehdy největší skupinové sousoší v Evropě ale vzhlíželo z letenského svahu na Prahu pouhých sedm let.

Kult Stalinovy osobnosti padl společně s Frontou na maso, jak Pražané pomník s oblibou nazývali, a to díky nové vládě Sovětského svazu v čele s Nikitou Chruščovem. Rozlehlé prázdné prostory i tak lákají potencionální investory s megalomanskými plány.

V jakém stavu je dnes bývalý Stalinův pomník na pražské Letné? Co pamatují podmáčené betonové prostory a jak využije Praha potenciál obřího sloupového sálu?

Podívejte se do útrob kdysi největšího sousoší, jehož odhalení se samotný Stalin nedožil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy