Vodárenská věž na Letné vypadá zevnitř ještě lépe než zvenku. Podívejte se

TV Architect
20. 6. 2021 11:31
Stavba z roku 1888 se dříve nacházela na pozemku Holešovice-Buben, poté došlo ke změně katastru a dnes spadá pod území Bubenče. Letenská vodárenská věž, nebo také Letenská vodárna, je pětipodlažní hranolová stavba s výškou 28 m. Objekt v současnosti slouží jako knihovna i mateřská školka.
TV Architect: Letenská vodárenská věž | Video: TV Architect

Stavba s arkádovým ochozem byla postavena v neorenesančním slohu se stanovou střechou s vikýřem a pavilonovým nástavcem s hodinami. V interiéru stoupá do věže schodiště s litinovým zábradlím. 

Pohled do ikonických činžáků na Letné. Molochov obývaly špičky nacistů i KSČ

V době vzniku objektu se jednalo o investici města, proto jsou na věži městské znaky a ornamentální medailon s písmeny OP - Obec pražská. Projektantem byl městský architekt a přednosta městského stavebního úřadu Jindřich Fialka.

V okolí věže se dříve nacházely menší technické objekty, které však byly zbořeny poté, co vodárna v roce 1913 přestala sloužit svému účelu a dnes jsou zde hřiště. Z původního vybavení se zachovala litinová pumpa před věží. 

Objekt nyní slouží jako zázemí domu dětí a mládeže a také mateřská škola. V horních patrech věže jsou klubovny, knihovna a výstavní sál. V některých místnostech lze najít i původní stropní výmalbu. 

Věž byla v 50. letech doplněna o typizovaný pavilon mateřské školy navržený architektem Luborem Markem.

Celý komplex prošel v uplynulých letech náročnou rekonstrukcí, jejímž autorem byl architekt Petr Hájek. V současnosti se tedy jedná o kombinaci historické a moderní architektury. Petr Hájek stavbu mimo jiné doplnil o periskop, díky němuž je vidět krásné panorama Prahy, které zaniklo se stavbou sousedního Molochova. Vznikla tady také připomínka vodárenské nádrže v nejvyšší úrovni budovy. Dnes ji napodobuje kruhová kolejnice s černými závěsy.

Zajímavostí je také to, že v budově vodárenské věže prý svého času bydlel Václav Čtvrtek, spisovatel a autor dětské literatury.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy