Vodárenská věž na Letné vypadá zevnitř ještě lépe než zvenku. Podívejte se

TV Architect
20. 6. 2021 11:31
Stavba z roku 1888 se dříve nacházela na pozemku Holešovice-Buben, poté došlo ke změně katastru a dnes spadá pod území Bubenče. Letenská vodárenská věž, nebo také Letenská vodárna, je pětipodlažní hranolová stavba s výškou 28 m. Objekt v současnosti slouží jako knihovna i mateřská školka.
TV Architect: Letenská vodárenská věž | Video: TV Architect

Stavba s arkádovým ochozem byla postavena v neorenesančním slohu se stanovou střechou s vikýřem a pavilonovým nástavcem s hodinami. V interiéru stoupá do věže schodiště s litinovým zábradlím. 

Pohled do ikonických činžáků na Letné. Molochov obývaly špičky nacistů i KSČ

V době vzniku objektu se jednalo o investici města, proto jsou na věži městské znaky a ornamentální medailon s písmeny OP - Obec pražská. Projektantem byl městský architekt a přednosta městského stavebního úřadu Jindřich Fialka.

V okolí věže se dříve nacházely menší technické objekty, které však byly zbořeny poté, co vodárna v roce 1913 přestala sloužit svému účelu a dnes jsou zde hřiště. Z původního vybavení se zachovala litinová pumpa před věží. 

Objekt nyní slouží jako zázemí domu dětí a mládeže a také mateřská škola. V horních patrech věže jsou klubovny, knihovna a výstavní sál. V některých místnostech lze najít i původní stropní výmalbu. 

Věž byla v 50. letech doplněna o typizovaný pavilon mateřské školy navržený architektem Luborem Markem.

Celý komplex prošel v uplynulých letech náročnou rekonstrukcí, jejímž autorem byl architekt Petr Hájek. V současnosti se tedy jedná o kombinaci historické a moderní architektury. Petr Hájek stavbu mimo jiné doplnil o periskop, díky němuž je vidět krásné panorama Prahy, které zaniklo se stavbou sousedního Molochova. Vznikla tady také připomínka vodárenské nádrže v nejvyšší úrovni budovy. Dnes ji napodobuje kruhová kolejnice s černými závěsy.

Zajímavostí je také to, že v budově vodárenské věže prý svého času bydlel Václav Čtvrtek, spisovatel a autor dětské literatury.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy