Vodárenská věž na Letné vypadá zevnitř ještě lépe než zvenku. Podívejte se

TV Architect
20. 6. 2021 11:31
Stavba z roku 1888 se dříve nacházela na pozemku Holešovice-Buben, poté došlo ke změně katastru a dnes spadá pod území Bubenče. Letenská vodárenská věž, nebo také Letenská vodárna, je pětipodlažní hranolová stavba s výškou 28 m. Objekt v současnosti slouží jako knihovna i mateřská školka.
TV Architect: Letenská vodárenská věž | Video: TV Architect

Stavba s arkádovým ochozem byla postavena v neorenesančním slohu se stanovou střechou s vikýřem a pavilonovým nástavcem s hodinami. V interiéru stoupá do věže schodiště s litinovým zábradlím. 

Pohled do ikonických činžáků na Letné. Molochov obývaly špičky nacistů i KSČ

V době vzniku objektu se jednalo o investici města, proto jsou na věži městské znaky a ornamentální medailon s písmeny OP - Obec pražská. Projektantem byl městský architekt a přednosta městského stavebního úřadu Jindřich Fialka.

V okolí věže se dříve nacházely menší technické objekty, které však byly zbořeny poté, co vodárna v roce 1913 přestala sloužit svému účelu a dnes jsou zde hřiště. Z původního vybavení se zachovala litinová pumpa před věží. 

Objekt nyní slouží jako zázemí domu dětí a mládeže a také mateřská škola. V horních patrech věže jsou klubovny, knihovna a výstavní sál. V některých místnostech lze najít i původní stropní výmalbu. 

Věž byla v 50. letech doplněna o typizovaný pavilon mateřské školy navržený architektem Luborem Markem.

Celý komplex prošel v uplynulých letech náročnou rekonstrukcí, jejímž autorem byl architekt Petr Hájek. V současnosti se tedy jedná o kombinaci historické a moderní architektury. Petr Hájek stavbu mimo jiné doplnil o periskop, díky němuž je vidět krásné panorama Prahy, které zaniklo se stavbou sousedního Molochova. Vznikla tady také připomínka vodárenské nádrže v nejvyšší úrovni budovy. Dnes ji napodobuje kruhová kolejnice s černými závěsy.

Zajímavostí je také to, že v budově vodárenské věže prý svého času bydlel Václav Čtvrtek, spisovatel a autor dětské literatury.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy