Lék na globální oteplování? Méně masa na talíři

Pavel Baroch
23. 9. 2007 23:30
Větší spotřeba masa zvyšuje objem skleníkových plynů
Foto: Jiří Kropáček

Praha/Sydney - Kdyby lidé nejedli tolik masa a mléčných výrobků, nemuselo by do atmosféry unikat tolik skleníkových plynů. Kvůli novým pastvinám se totiž kácí deštné pralesy, které jsou významným pohlčovačem oxidu uhličitého. V zažívacím traktu přežvýkavců navíc vzniká metan, což je významný skleníkový plyn.

Na spojitost mezi pěstováním dobytka a globálním oteplováním upozornil mezinárodní vědecký tým pod vedením Tonyho McMichaela z Australské národní univerzity. O jeho poznatcích napsal deník Sedney Morning Herald, o článku informaoval on-line deník Ekolist po drátě.

Zemědělství je podle vědců zodpovědné za čtvrtinu celosvětových emisí skleníkových plynů, které v drtivé většině pocházejí z velkochovů dobytka. Kromě metanu jde také o emise oxidu uhličitého z aut a traktorů, kterými se vozí krmivo a zvířata.

Vědci: Jezte o polovinu méně masa

Foto: Jaroslav Jiřička

Studie mezinárodního vědeckého týmu tvrdí, že lidé v bohatých zemích by měli v příštích čtyřiceti letech omezit denní příjem především červeného masa o více než polovinu. A aby se nárůst emisí zastavil, měli by jít ještě dál - průměrná denní spotřeba by v roce 2050 měla klesnout až na 90 gramů za den.

List Sedney Morning Herald napsal, že v některých bohatých zemích snědí tamní obyvatelé ročně tolik masa, kolik sami váží. Australané průměrné spořádají 80 kilogramů, takže průměrná denní dávka přesahuje 220 gramů. Přitom v rozvojových zemích je to jenom 47 gramů.

Čeští jedlíci jsou v konzumaci masa nad celosvětovým průměrem, který činí přibližně 100 gramů denně. Podle Českého statistického úřadu sní průměrný Čech za rok něco přes padesát kilogramů vepřového a hovězího masa, což je asi 140 gramů každý den.

Červené maso nahraďte drůbežím a rybami

Foto: Tomáš Adamec

Tony McMichael z Australské národní univerzity doporučuje, aby lidé v nejbohatších zemích světa jedli místo červeného masa více drůbež a ryby.

Podle studie by nižší spotřeba červeného masa vedla i k lepšímu zdravotnímu stavu obyvatel západního světa. Snížilo by se riziko některých druhů rakoviny, onemocnění srdce a oběhové soustavy či obezity.

"Když budeme počítat se čtyřicetiprocentním nárůstem počtu obyvatel na zeměkouli a se současným počtem chovaných zvířat, měl by pokles průměrné denní spotřeby masa na devadesát gramů stačit na stabilizaci emisí ze zemědělství," citoval expertní zprávu australský deník Sedney Morning Herald.

 

Právě se děje

Další zprávy