Lejno, nebo kaše? Zeman se dočkal kontroverzní sochy

Domácí Domácí
22. 4. 2013 12:19
Kryštof Hošek reagoval svým dílem na průběh a výsledek prezidentských voleb
Plastika "Vařila myšička kašičku aneb to jsme si to zavařili a vítěz nás pěkně vypekl!".
Plastika "Vařila myšička kašičku aneb to jsme si to zavařili a vítěz nás pěkně vypekl!". | Foto: Tereza Nováková

Praha - Že se na aktuální politické dění dá reagovat i sochou, dokázal Kryštof Hošek.

Kontroverzní plastikou "Vařila myšička kašičku (aneb to jsme si to zavařili a vítěz nás pěkně vypekl)" se vrací k průběhu a výsledku prezidentských voleb.

Hošek tak vytvořil zřejmě první sochu prezidenta Miloše Zemana od nástupu do úřadu.

Sochař Kryštof Hošek se svou plastikou.
Sochař Kryštof Hošek se svou plastikou. | Foto: Tereza Nováková

Plastika vznikla pro veletrh současného umění Art Prague 2013 a byla vystavena v rámci expozice The Chemistry Gallery v Kafkově domě v Praze.

"Dílo zde vyvolalo značnou pozornost a nadšení návštěvníků, kteří oceňovali především jeho aktuálnost a vtipnou nadsázku, se kterou autor vyjadřuje svůj názor na současné politické dění a českou politickou (ne)kulturu obecně," píše galerie v tiskové zprávě. 

Po skončení veletrhu byla plastika přenesena do galerie Artinbox na spontánně připravenou tematickou výstavu "Kdo lže, krade...?" aneb "Jak zvítězit nad lží a nenávistí".

Kurátorka Nadia Rovderová vybrala práce současných výtvarníků, kteří různými prostředky reagují na prezidentské volby a politické směřování České republiky. Výstava potrvá do 12. května 2013.

Detail plastiky.
Detail plastiky. | Foto: Tereza Nováková
 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy