Legendy z Provence: Proč je v názvu Saint-Tropez chyba a kde najdete vesnice Saracénů

Saint-Tropez za soumraku. Více snímků najdete v galerii.
Když už se bavíme o Saint-Tropez, nejde fotogalerii začít jinak než slavnou četnickou stanicí, která si zahrála v komediích s Louisem de Funésem v roli četníka. Dnes se před ní velice rádi fotí turisté.
Přístav v Saint-Tropez, to nejsou jen tyto bárky pro rybáře a turisty, ale také honosné jachty boháčů, které jsou vidět v pozadí.
Domy jsou obsypané květy.
Pokud se člověk toulá okolím Saint-Tropez, neměl by zapomenout navštívit cisterciácký klášter Le Thoronet.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 1. 2019 10:38
Představte si, že by se Havlíčkův Brod jmenoval Halvíčkův Brod. Tak přesně to se stalo s názvem slavného turistického městečka Saint-Tropez na jihofrancouzském Azurovém pobřeží. Správně by se mělo jmenovat Saint-Torpes. Jak to? Vysvětluje to stará legenda.

Jižní Francie je plná legend a turistických zajímavostí, kterých je tolik, že se mnohé z nich ani nevejdou do turistických průvodců. V novém seriálu v rubrice Cestování na Aktuálně.cz vám některé z nich přiblížíme, a to nejen textem, ale i prostřednictvím mnoha fotografií.

Proč zrovna nyní? Jednak je nejvyšší čas objednat si hotel, pokud byste tam chtěli v létě jet - později už budou ty nejvýhodnější rozebrané. A za druhé, pokud nemáte rádi zimu, můžete se potěšit barvami opravdového léta.

V prvním díle se zaměříme na slavné městečko Saint-Tropez na Azurovém pobřeží a na méně známé, ale přesto velmi zajímavé a malebné saracénské vesnice v okolí.

Saint Tropez - legenda o muži bez hlavy, psu a kohoutovi

Dnes známe Saint Tropez díky četnickým komediím s Louisem de Funés nebo proto, že tam žila Brigite Bardotová, sexsymbol šedesátých let.

Městečko však mělo už dřív tu čest setkat se s velice známou osobností. Dorazila k jeho pobřeží v dobách nelítostného římského císaře Nera, bohužel ovšem bez hlavy. Dotyčný se jmenoval Torpes z Pisy (přesněji Caius Silvius Torpetius) a říká se o něm, že patrně patřil k Neronově dvoru. Když se ovšem císař dozvěděl, že Torpes je tajným křesťanem, nechal ho popravit.

Sťali mu hlavu, tělo hodili do loďky, posadili k němu psa a kohouta a poslali loď po proudu řeky Arno. 

Podle legend loďka doplula do moře, a po jeho hladině se nějak dostala až k Saint-Tropez (které se ovšem tehdy zcela jistě jmenovalo jinak). Místní obyvatelé byli šokováni faktem, že pes ani kohout se těla během dlouhé plavby ani nedotkli. Označili to za zázrak, Torpes byl prohlášen svatým mučedníkem. A pojmenovali podle něj nynější městečko.

Jenže se v průběhu časů ve jménu nějak zpřeházela písmena. A tak je to Saint-Tropez a ne Saint-Torpes, což by bylo asi správnější.

Co se stalo se psem a kohoutem?

Správná otázka. Pes vyskočil z lodě a utíkal do vnitrozemí. Dorazil do vesnice a pojmenovali ji podle něho Grimaud, pokud tedy věříte starým legendám. (Jak jim pes sdělil své jméno, ponecháme na čtenářově fantazii.) Kohout odletěl na jinou stranu, a tam, kde přistál, je po něm pojmenována vesnice Cogolin.

Větrný mlýn ve vesnici Grimaud
Větrný mlýn ve vesnici Grimaud | Foto: Tomáš Vocelka

Samotná obec Grimaud však odmítá, že by se jmenovala podle psa. Tvrdí, že její název vychází ze jména zámožného Grimalduse, který v osmém století v okolí vlastnil mnoho majetku a pozemků. A že tento Grimaldus neměl nic společného se šlechticem de Grimaldim, známým tím, že v roce 980 pomohl vyhnat Saracény, kteří se v Provence po nájezdech usídlili.

Tajný tip pro turisty: Saracénské vesnice plné barevných květů

Saint-Tropez je superznámé místo, kam se sjíždějí celebrity. O okolních malebných vesničkách, kde před více než tisíci lety sídlili Saracéni (Arabové), se toho v průvodcích obvykle moc nepíše, byť tam najdete řadu připomínek doby, kdy celou oblast ovládli nájezdníci arabského původu.

A je to škoda, protože jsou to vesnice vesměs velice malebné, starobylé, a navíc v létě obsypané barevnými květy. Jedna z nich dokonce stále nese arabské jméno (byť již také zkomolené). Nazývá se Ramatuelle, což vychází z arabského výrazu pro milosrdenství Boží - Rahmat Allah.

Které z těchto vesnic bychom doporučili? Jako první je to Grimaud, který se jistojistě nejmenuje podle římského psa. S mohutnou zříceninou pevnosti, malebným hřbitovem a s větrným mlýnem je to nádherná vesnice. Za návštěvu rozhodně stojí také Gassin, odkud je hezký výhled na záliv, v němž leží Saint-Tropez. A samozřejmě i Ramatuelle s úzkými uličkami a branou v městském opevnění, která se dochovala z dob Saracénů.

Cisterciácký klášter Le Thoronet
Cisterciácký klášter Le Thoronet | Foto: Tomáš Vocelka

Cisterciácké opatství Le Thoronet

Pokud se zatouláte více do vnitrozemí, určitě se zastavte v klášteře Le Thoronet. Je jedním ze tří cisterciáckých opatství v Provence (Sénanque, Silvacane, Le Thoronet), kterým se někdy přezdívá Tři sestry.

Kdy přesně klášter vznikl, není jasné, ale stavba pravděpodobně probíhala už v roce 1176. Celý klášter byl postaven během několika desetiletí na přelomu 12. a 13. století a vyznačuje se úžasnou jednotou architektonického stylu. Cisterciáci stavěli velmi jednoduše a funkčně, bez zbytečných ozdob a styl jejich architektury je i dnes ohromující. 

A jeden důvod navíc, proč do kláštera během horkého provensálského léta zavítat: v objetí mohutných kamenných zdí je krásný chládek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy