Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Legendy klavíru se potkávají v Praze

komerční článek
5. 10. 2015 11:47
Umělecky silnou a osobnostně jedinečnou sestavu čtyř klavíristů nabídne třetí ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, jehož pořadatelem je Pražské jaro.
Grigorij Sokolov
Grigorij Sokolov | Foto: Komerční sdělení

Mezi 30. říjnem a 7. listopadem se v pražském Rudolfinu představí dvě legendy světové klavírní scény, Yefim Bronfman a Grigorij Sokolov, půvabná mladá Gruzínka Khatia Buniatishvili, která dobývá světová pódia, a vynikající český klavírista Igor Ardašev.

Klavírista, který vstoupil jako legenda také do románu
Yefim Bronfman tvoří první ligu současných pianistů. Kritika oceňuje jeho fenomenální techniku, odzbrojující citovost a absolutní odevzdání se hudbě. Jeho talent už v mládí zaujal takové osobnosti klasické hudby jakými jsou Daniel Barenboim, Leonard Bernstein či Isaak Stern, a získal tak stipendium, díky němuž mohl z Izraele odjet studovat do USA. Tam absolvoval slavnou newyorskou Juilliard School, kde poznal mimořádnou osobnost české klavírní školy, v emigraci žijícího Rudolfa Firkušného.

Pro americkou kulturu je Bronfman již řadu let veličinou. Svědčí o tom i fakt, že vešel do literatury prostřednictvím epizody v románu Lidská skvrna Philipa Rotha. Patří ke stálým a vítaným hostům světových orchestrů jako jsou Newyorská filharmonie nebo Berlínští filharmonikové.

Bronfman se do Prahy vrací s programem sestaveným z Prokofjevových a Schumannových děl. „Tito dva autoři jsou tak rozdílní, že si jsou až podobní. Oba jsou to excentrikové, v jejich hudbě je hodně zvláštního. A přesto to dává jednoznačně smysl. Jsou tam podobné myšlenky vyjádřené naprosto odlišnými způsoby,“ komentuje umělec svou volbu pro recitál, kterým v pátek 30. října slavnostně zahájí třetí ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.
Ostatně na Rudolfa Firkušného rád vzpomíná. „Byl to skvělý klavírista, měl úžasný tón – zralý, kulatý... Jeho koncerty byly exemplární interpretace s vysokou estetickou hodnotou a měly krásné fluidum. Jako osobnost byl velmi slušný, laskavý člověk. Vždycky říkám, že to byl perfektní příklad evropského gentlemana. Lidé jako on vytvořili kulturu v USA,“ říká Bronfman na adresu českého pianisty.

Grigorij Sokolov - jediný svého druhu
Druhý festivalový koncert patří legendě ruské klavírní školy jménem Grigorij Sokolov. První recitál si odbyl ve věku pouhých dvanácti let v rodném Petrohradu, když mu bylo šestnáct, s přehledem vyhrál slavnou Čajkovského soutěž v Moskvě. Toto vítězství odstartovalo jeho kariéru, i když jeho světové proslulosti dlouho bránila železná opona Sovětského svazu. Přispěl tomu také fakt, že Sokolov nikdy nenatočil žádnou studiovou nahrávku – tedy ani prostřednictvím nahrávek se zvěst o jeho výjimečném talentu nemohla šířit svobodným světem. Dnes je však Sokolovův věhlas znám po celém světě a říká se, že je posledním umělcem, pocházejícím z velké ruské tradice, jakou představují Anton Rubinstein, Vladimir Sofronitsky nebo Emil Gilels.

Sokolov je v mnoha názorech naprosto neústupný. Neuznává například záznam zvuku a zřídka, jen na naléhání producentů, svolí k vydání některého ze svých koncertů. Jeho live záznam je však úplně jiný, než na který jsme běžně zvyklí. Koncert se musí natočit úplně celý, žádné střihy ze zkoušek nebo vystřihnutí jediné vteřiny. Sokolov je bytostně přesvědčen, že pouze na koncertě v určitém čase a s určitým nervovým vypětím je možné podat skutečně pravdivý výkon.
V den koncertu je Sokolov maximálně disciplinovaný a k sobě nemilosrdný. V noci spí tři až čtyři hodiny a hned po snídani jde do sálu několik hodin zkoušet. Má prvotřídní technické znalosti o klavírech a ve spolupráci s technikem zkouší mnoho hodin do té doby, než je spokojen. „Klavír a já si musíme rozumět a vzhledem k tomu, že každý nástroj má vlastní individualitu, je třeba hodně času. Potom přeci společně vytváříme hudbu, a tak není možné tento proces podceňovat,“ svěřil se v jednom rozhovoru.

Jeho koncerty jsou zahaleny mystickou aurou. Když vchází na pódium, neprojevuje žádné emoce, nemá rád tleskání ani mezi jednotlivými skladbami. Přijde a okamžitě hraje, po skončení energicky kývne hlavou a odejde do šatny. Jedinečnou příležitost slyšet tuto legendu naživo nabídne recitál v neděli 1. listopadu v Rudolfinu.
Více o festivalu na www.firkusny.cz

 

Právě se děje

před 51 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy