Nejkrásnější zámky Česka. Pohádkové pevnosti ze seznamu UNESCO i jihočeský Windsor

Valtice
Na legendární hrad Karlštejn se loni přijelo podívat 223 tisíc návštěvníků. Založen byl v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. Téměř 200 let zde byly uloženy české korunovační klenoty. Dnešní vzhled získal při poslední stavební úpravě  koncem 19. století.
Zámek Lednice (a okolní areál) je od roku 1996 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Novogotickou stavbu obklopuje jeden z největších evropských parků s palmovým skleníkem, benátskou kašnou, římským akvaduktem, čínským pavilonem, minaretem a umělou zříceninou Janův hrad.
Státní zámek Sychrov v Libereckém kraji je znám především z řady pohádek. Namátkou z Radúze a Mahuleny, Zlatovlásky, Nesmrtelné tety nebo Nejkrásnější hádanky. Zahrál si však také v řadě zahraničních snímků, například Mise X, Littlewoods a seriálu o Albertu Einsteinovi - Génius.
Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži jsou od roku 1998 taktéž zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V loňském roce jej navštívilo necelých 200 tisíc lidí. V letech 1848–1849 se Arcibiskupský zámek stal dějištěm zasedání Ústavodárného říšského sněmu rakouských národů.
Foto: Shutterstock
Magazín Magazín
15. 2. 2019 11:16
České hrady a zámky pod správou Národního památkového ústavu přilákaly loni 5,5 milionu návštěvníků. Mezi nejnavštěvovanější místa patřil Český Krumlov, Lednice a Hluboká. Nejvíce lidí, více než milion, přitom přišlo v červenci. Celkově nejnavštěvovanější památkou v Česku je ale dlouhodobě areál Pražského hradu, kam ročně zavítají přes dva miliony turistů. Podívejte se, které české hrady a zámky jsou nejoblíbenější.
 

Právě se děje

Další zprávy