Nejkrásnější zámky Česka. Pohádkové pevnosti ze seznamu UNESCO i jihočeský Windsor

Valtice
Na legendární hrad Karlštejn se loni přijelo podívat 223 tisíc návštěvníků. Založen byl v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. Téměř 200 let zde byly uloženy české korunovační klenoty. Dnešní vzhled získal při poslední stavební úpravě  koncem 19. století.
Zámek Lednice (a okolní areál) je od roku 1996 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Novogotickou stavbu obklopuje jeden z největších evropských parků s palmovým skleníkem, benátskou kašnou, římským akvaduktem, čínským pavilonem, minaretem a umělou zříceninou Janův hrad.
Státní zámek Sychrov v Libereckém kraji je znám především z řady pohádek. Namátkou z Radúze a Mahuleny, Zlatovlásky, Nesmrtelné tety nebo Nejkrásnější hádanky. Zahrál si však také v řadě zahraničních snímků, například Mise X, Littlewoods a seriálu o Albertu Einsteinovi - Génius.
Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži jsou od roku 1998 taktéž zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V loňském roce jej navštívilo necelých 200 tisíc lidí. V letech 1848–1849 se Arcibiskupský zámek stal dějištěm zasedání Ústavodárného říšského sněmu rakouských národů.
Foto: Shutterstock
Magazín Magazín
15. 2. 2019 11:16
České hrady a zámky pod správou Národního památkového ústavu přilákaly loni 5,5 milionu návštěvníků. Mezi nejnavštěvovanější místa patřil Český Krumlov, Lednice a Hluboká. Nejvíce lidí, více než milion, přitom přišlo v červenci. Celkově nejnavštěvovanější památkou v Česku je ale dlouhodobě areál Pražského hradu, kam ročně zavítají přes dva miliony turistů. Podívejte se, které české hrady a zámky jsou nejoblíbenější.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy