Rychlá láska přes internet? Pozor, může vás stát hodně peněz

pej
19. 2. 2015 10:00
Počítačoví odborníci varují před neuváženým online seznamováním. Radí uživatelům, aby neodkrývali svoje soukromí příliš brzy. Seznamky jsou plné podvodníků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Podle posledních průzkumů jeden z deseti lidí, kteří využívají služeb online seznamek, odkrývá své soukromí příliš brzy. Informaci zveřejnil britský server TechWeekEurope.

Nejčastěji si lidé vyměňují hned po seznámení telefonní čísla nebo adresy. Údajně se tak totiž chtějí ulehčit neosobní internetovou komunikaci a dál v kontaktu pokračovat mimo rámec seznamky.

Z průzkumů nadále vyplývá, že muži jsou k tomu přístupnější víc než ženy. Připraveno převést komunikaci do offline stavu je až 15 procent mužů a pouze čtyři procenta žen. Vůbec nejčastější je tato neopatrnost ve skupině starší 55 let.

"Technologie online seznamování se v poslední době hodně zmodernizovala. Existuje už mnoho serverů a mobilních aplikací zaměřených na seznámení, ale bohužel stále v sobě skrývají mnoho nebezpečí," řekl pro TechWeekEurope telekomunikační expert serveru Broadbandchoices Dominic Baliszewski.

Buďte ostražití, vyzývají odborníci

"V okamžiku, kdy se lidé snaží navázat kontakt a přestávají být ostražití, mohou se velmi snadno stát kořistí podvodníků. Může vás to stát i tisíce liber," dodal.

Na možnost okradení prostřednictvím seznamovacích aplikaci pro mobilní telefony upozornila i nedávná studie firmy IBM. Autoři kritizovali především nedostatečnou ochranu jejích uživatelů. Mobilní aplikace totiž podle nich mohou být jednoduše zneužity jednak k určení přesného pohybu díky zařízení GPS a zároveň kvůli možnosti dohledání informací o platebních kartách.

"Neříkáme, že by se lidé měli přestat tímto způsobem seznamovat. V dnešní zrychlené době je to jedna z možností, jak poznat nové lidi. My jen chceme vybídnout k vyšší opatrnosti. Pokud vám někdo vyznává lásku po dvou chatech, měli byste se zkrátka mít na pozoru," dodal ředitel britské instituce Get Safe Online.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy