Rychlá láska přes internet? Pozor, může vás stát hodně peněz

pej
19. 2. 2015 10:00
Počítačoví odborníci varují před neuváženým online seznamováním. Radí uživatelům, aby neodkrývali svoje soukromí příliš brzy. Seznamky jsou plné podvodníků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Podle posledních průzkumů jeden z deseti lidí, kteří využívají služeb online seznamek, odkrývá své soukromí příliš brzy. Informaci zveřejnil britský server TechWeekEurope.

Nejčastěji si lidé vyměňují hned po seznámení telefonní čísla nebo adresy. Údajně se tak totiž chtějí ulehčit neosobní internetovou komunikaci a dál v kontaktu pokračovat mimo rámec seznamky.

Z průzkumů nadále vyplývá, že muži jsou k tomu přístupnější víc než ženy. Připraveno převést komunikaci do offline stavu je až 15 procent mužů a pouze čtyři procenta žen. Vůbec nejčastější je tato neopatrnost ve skupině starší 55 let.

"Technologie online seznamování se v poslední době hodně zmodernizovala. Existuje už mnoho serverů a mobilních aplikací zaměřených na seznámení, ale bohužel stále v sobě skrývají mnoho nebezpečí," řekl pro TechWeekEurope telekomunikační expert serveru Broadbandchoices Dominic Baliszewski.

Buďte ostražití, vyzývají odborníci

"V okamžiku, kdy se lidé snaží navázat kontakt a přestávají být ostražití, mohou se velmi snadno stát kořistí podvodníků. Může vás to stát i tisíce liber," dodal.

Na možnost okradení prostřednictvím seznamovacích aplikaci pro mobilní telefony upozornila i nedávná studie firmy IBM. Autoři kritizovali především nedostatečnou ochranu jejích uživatelů. Mobilní aplikace totiž podle nich mohou být jednoduše zneužity jednak k určení přesného pohybu díky zařízení GPS a zároveň kvůli možnosti dohledání informací o platebních kartách.

"Neříkáme, že by se lidé měli přestat tímto způsobem seznamovat. V dnešní zrychlené době je to jedna z možností, jak poznat nové lidi. My jen chceme vybídnout k vyšší opatrnosti. Pokud vám někdo vyznává lásku po dvou chatech, měli byste se zkrátka mít na pozoru," dodal ředitel britské instituce Get Safe Online.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy