Vyznamenání na mikině? Zhanobení celého aktu, soudí Špaček

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 10. 2014 12:16
Rozhovor s odborníkem na etiketu a bývalým mluvčím Václava Havla Ladislavem Špačkem o tom, jak velké společenské faux pas je připíchnutí medaile na mikinu.
Prezident Zeman udílí medaili Za zásluhy I. stupně.
Prezident Zeman udílí medaili Za zásluhy I. stupně. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Udělování státních vyznamenání prezidentem republiky Milošem Zemanem u příležitosti oslav vzniku Československa lemovala řada přehmatů.

Začalo to nepozváním odbojných rektorů, pokračovalo výpadkem přímého přenosu či oceněním lidí, kteří Miloši Zemanovi osobně pomohli; doktor Pavel Dungl mu operoval palec, Filip Renč režíroval předvolební spoty a režisér Robert Sedláček o české hlavě státu natočil dokument. Právě posledně jmenovaný se dostavil na slavnostní ceremoniál na Pražském hradě pouze v tričku a mikině.

Ladislav Špaček, přední odborník na etiketu a někdejší mluvčí prezidenta Havla.
Ladislav Špaček, přední odborník na etiketu a někdejší mluvčí prezidenta Havla. | Foto: Ludvík Hradilek

Redakce Aktuálně.cz oslovila Ladislava Špačka, odborníka na etiketu, jenž byl navíc coby dlouholetý mluvčí exprezidenta Václava Havla detailně obeznámen se zákulisím tohoto slavnostního aktu. Sedláčkovu volbu oděvu hodnotí jako "vrchol arogance a totální nedostatek sociální inteligence".

Aktuálně.cz: Jak byste zhodnotil přiměřenost oděvu režiséra Roberta Sedláčka, jenž se na předávání státního vyznamenání dostavil ve flísové mikině a tričku?

Ladislav Špaček: To, co Robert Sedláček předvedl, je vrchol arogance a totální nedostatek sociální inteligence. Svým úborem provokativně demonstroval pohrdání ústavním aktem, státní ceremonií, prezidentem republiky, vyznamenáním, které dostával, lidmi v sále a milionem lidí, kteří ceremoniál sledovali u televizních obrazovek. Takový člověk si nezaslouží dostat státní vyznamenání. Ukázalo se, že to byl hrubý omyl.

A.cz: Celý ceremoniál má jistě svá přesná pravidla…

Ten člověk si neuvědomil, že nejde na mejdan svých bohémských kamarádů, ale že jde na vrcholný státní akt, který vyžaduje určité ceremoniální povinnosti. Podřizuje se tomu celý Hrad a má tam všechny atributy té slavnostnosti, včetně fanfár, praporů a tak dále.

Navíc on nebyl prostý účastník, on byl jedním z protagonistů. Ta ceremonie tam byla i kvůli němu. On je povinen se přizpůsobit žánru situace, do které dobrovolně vstoupil. Jestli natolik pohrdá vyznamenáním či prezidentem, neměl na Hrad vůbec jezdit. Jenže on si pro vyznamenání přijede, ale pak tam předvede toto extempore. Všichni hosté nejen do Vladislavského sálu, ale i na státní recepci měli na pozvánce napsáno "dress code – společenský oděv“. To znamenalo, že muž musí mít sako, košili, kravatu. To prostě už ví desetileté dítě.

A.cz: Bylo vůbec správné, že ho v tomto oblečení pustili na ceremoniál? A nedalo se to nějak řešit předem?

V tomto úboru ho vůbec neměli vpustit do Vladislavského sálu. Byla spousta času na vyřešení celé situace. Vyznamenaní přijíždějí několik hodin předem. Shromažďují se v Apelaci, což je místnost vedle Jezdeckých schodů. Šéf protokolu je potom instruuje, vezme je na pódium a předvádí jim, jak to bude probíhat, aby neudělali nějakou chybu. Potom se znovu vracejí do Apelace, čekají, až se zaplní sál, teprve potom jdou usednout. Za tu dobu byla spousta příležitostí, jak toho člověka přimět k tomu, aby se rozumně oblékl. Bylo dost příležitostí pro to, aby si pro sako zajel, nebo tam bylo dost lidí, kteří by mu to sako jistě rádi půjčili. Já bych to udělal také, kdybych viděl, že ten člověk je v takové nouzi, že si nemůže sako dovolit.

A.cz: Ostatně i pohled na připínání medaile Za zásluhy I. stupně na mikinu působil trochu bizarně…

Jestliže prezident republiky Miloš Zeman připnul panu Sedláčkovi vyznamenání na flísovou mikinu, tak to je vrchol degradace toho vyznamenání. Vyznamenání se nosí pouze na společenském oděvu, dříve dokonce jen na fraku. Dnes už tak přísní nejsme, ale nosit ho na flísové mikině dokáže opravdu jen naprostý ignorant. Ten člověk zhanobil celý slavnostní akt.

A.cz: Někteří možná namítnou, že v umělecké komunitě se společenská pravidla zkrátka tolik neřeší.

Když chodím na Českého lva a vidím tam ty bohémy, jak si přijdou pro ocenění v nějakém tričku, aby ukázali, jak jsou nezávislí a že z nich kravaťáci nikdy nebudou, tak člověk nad tím mávne rukou a řekne si, že je to holt partička bohémů, kteří si tady takto hrají ve své vlastní komunitě. Toto je ale úplně jiná kategorie. To si vážně pan Sedláček spletl místo a čas.

 

Právě se děje

Další zprávy