Kypr skýtá jedny z nejzachovalejších antických památek

Adam Pešek
8. 6. 2011 9:00
Jen těžko budete hledat zachovalejší antické památky, než ty kyperské
Kypr
Kypr | Foto: Isifa/Thinkstock

Třetí největší středomořský ostrov Kypr je bájným rodištěm řecké bohyně lásky a krásy Afrodity a při bližším pohledu na něj to vypadá, jako by její duch v některých místech stále přebýval. Byť politická situace není ideální a vstup na tureckou část ostrova provází řada komplikací, samotná Kyperská republika nabízí tolik přírodních a kulturních památek, že dovolená na Kypru má smysl pouze při delším pobytu.

Nejvíce turistů míří ke krásným středomořským plážím, k nalezení jsou jak oblázkové, tak písečné. V blízkosti velkých turistických center, jako je Agia Napa či Larnaka, bývají ale obvykle přeplněné. Ke slunění i koupání se proto spíše doporučují opuštěnější pláže v západní část země. Bájné místo zrození řecké bohyně Afrodity, zátoka Petra tou Romiou, sice kvůli divokému moři ke koupání vhodná není, strmé bílé skály vrhající se do moře však tvoří krásnou scenérii, která stojí za vidění.

Kypr
Kypr | Foto: Isifa/Thinkstock

Dějiny pak připomíná řada míst a většina archeologických nalezišt je překvapivě zachovalá, oblast Choirokoitia dokonce bývá označována za jednu z vůbec nejzachovalejších v celém Středomoří. Za nejkrásnější lidé označují naleziště Kourion s antickým divadlem, které se ještě dnes několikrát do roka k představením využívá. Za návštěvu rozhodně stojí i archeologický park Pafos, kde lze v rozhlehlých prostorech strávit i větší část dne. Řada lokalit patří na seznam Světového dědictví UNESCO.

Hlavní město Nikósie na rozhraní dvou státních celků skýtá jedinečný kontrast mezi křesťanskou a islámskou kulturou a podobný ve světě asi nenaleznete. Řeckou částí vás budou provázet městské hradby z dob benátské nadvlády, zastavit byste měli minimálně u Památníku svobody, symbolu kyperské tolerance mešity Omerye nebo Farmagustské brány, která se postupně stává kulturním centrem země. Turecká část voní orientem a nabízí pohled například na katedrálu svaté Sofie, což byl původně křesťanský chrám přestavěný na mešitu, nebo Benátský sloup či dřívější noclehárnu karavanů a dnešní umělecké centrum Buyuk Chan.

Kypr
Kypr | Foto: Isifa/Thinkstock

Málo osídlené části ostrova si zachovaly panensky nedotčenou přírodu a výlet do hor může být zajímavým zpestřením dovolené. Atraktivní je agroturismus v tradičních kyperských domech, jehož si můžete užít například v předhůří pohoří Troodos, a poznat tak život místních obyvatel. Po dobře značené turistické stezce se lze vydat ke Kaledonským vodopádům nebo na nejvyšší horu Olympos.

Na ostrov je sice možné doplout lodí z blízkých zemí, jednodušší však bude doprava letecká. Jelikož hotely mívají v sezóně často plno, doporučuje se zajistit si místo k ubytování už předem či využít služeb cestovních kanceláří a zakoupit některý z jejich zájezdů. Ty nejlevnější jedenáctidenní začínají kolem 11 000 Kč.


 

Právě se děje

Další zprávy