Je to Beefeater, nebo John Walker? Uhodněte, co dělali tito lidé před 120 lety

Tomáš Vocelka Štefan Novák Tomáš Vocelka, Štefan Novák
Aktualizováno 27. 11. 2021 20:30
Představte si, že vás stroj času přenese na neznámé místo před 120 lety. Dokážete podle oblečení lidí nebo jiných náznaků odhadnout, kde jste se ocitli? Je muž na snímku Beefeater, nebo John Walker? Mohl v té době slon sloužit jako taxi? A potkali byste tehdy na území rakousko-uherské monarchie ženu v burce? Vyzkoušejte si to v kvízu s dávnými snímky z archivu amerického Kongresu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy