Kvalitního dřeva na hudební nástroje ve světě ubývá

gaz
26. 9. 2007 20:00
Může za to znečištění a masivní těžba dřeva
Cena kvalitních nástrojů půjde nahoru
Cena kvalitních nástrojů půjde nahoru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kansas City - Levné a přitom kvalitní nástroje, kterými se světové orchestry mohly chlubit v posledních dvou stech letech, budou už jen těžko k mání. Důvodem je znečištění pralesů a velká těžba dřeva.

Informuje o tom americký deník Kansas City Star.

"Většina lidí si nepřipouští situaci, v jaké se dřevo nyní nachází," cituje deník houslaře Antona Kurtze. "Když provádíme návštěvníky naším obchodem, vidím, že ani velmi dobří hráči si toho nejsou vědomi."

Dobrý nástroj jen pro majetné?

Nástrojářský průmysl tak podle znalců přejde k méně kvalitním druhům dřeva, nebo se obrátí k syntetickým materiálům. Dobrý nástroj si možná za chvíli budou moci dovolit pouze majetní hudebníci.

Například z kdysi rozsáhlých brazilských pralesů na pobřeží Atlantiku dnes nezbylo téměř nic a ve zbytku se nacházejí národní parky. A na ceně nástrojů je to vidět.

Pralesy jsou ohrožovány i nelegální těžbou dřeva
Pralesy jsou ohrožovány i nelegální těžbou dřeva | Foto: Reuters

Maloobchodní cena nové kytary D-28 z růžového brazilského dřeva stála roku 1970 mezi 600 až 800 dolary. S přihlédnutím k inflaci bychom za ni letos tedy měli zaplatit 3200 až 4250 dolarů. Dnes ji však dle prodejce nástrojů Jima Baggetta nekoupíte za méně než 10 000 dolarů (195 000 korun).

Ubývá ebenu i mahagonu

Ubývají také zásoby aljašské jedle Sitka, která se používá pro výrobu klavírů, kytar a dechových nástrojů. Stromů je sice dostatek, ale během deseti let se nebude dostávat staletých kusů s průměrem větším než dva metry, které mají nejlepší zvuk.

Určité typy dřevin také začaly být chráněny mezinárodními smlouvami. Podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy tak byl letos zakázán export brazilského dřeva pernambuco, které je nejlepším materiálem pro výrobu smyčců.

Řídnou i zásoby kvalitního ebenového dřeva z Afriky či mahagonového dřeva ze Střední a Jižní Ameriky.

Podobně jako jinde, i zde se stala velkým hráčem Čína.

"Koupí prakticky cokoli," řekla novinám obchodnice s dřevem Linda Davis-Wallen.

 

Právě se děje

Další zprávy