Kvalitního dřeva na hudební nástroje ve světě ubývá

gaz
26. 9. 2007 20:00
Může za to znečištění a masivní těžba dřeva
Cena kvalitních nástrojů půjde nahoru
Cena kvalitních nástrojů půjde nahoru | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kansas City - Levné a přitom kvalitní nástroje, kterými se světové orchestry mohly chlubit v posledních dvou stech letech, budou už jen těžko k mání. Důvodem je znečištění pralesů a velká těžba dřeva.

Informuje o tom americký deník Kansas City Star.

"Většina lidí si nepřipouští situaci, v jaké se dřevo nyní nachází," cituje deník houslaře Antona Kurtze. "Když provádíme návštěvníky naším obchodem, vidím, že ani velmi dobří hráči si toho nejsou vědomi."

Dobrý nástroj jen pro majetné?

Nástrojářský průmysl tak podle znalců přejde k méně kvalitním druhům dřeva, nebo se obrátí k syntetickým materiálům. Dobrý nástroj si možná za chvíli budou moci dovolit pouze majetní hudebníci.

Například z kdysi rozsáhlých brazilských pralesů na pobřeží Atlantiku dnes nezbylo téměř nic a ve zbytku se nacházejí národní parky. A na ceně nástrojů je to vidět.

Pralesy jsou ohrožovány i nelegální těžbou dřeva
Pralesy jsou ohrožovány i nelegální těžbou dřeva | Foto: Reuters

Maloobchodní cena nové kytary D-28 z růžového brazilského dřeva stála roku 1970 mezi 600 až 800 dolary. S přihlédnutím k inflaci bychom za ni letos tedy měli zaplatit 3200 až 4250 dolarů. Dnes ji však dle prodejce nástrojů Jima Baggetta nekoupíte za méně než 10 000 dolarů (195 000 korun).

Ubývá ebenu i mahagonu

Ubývají také zásoby aljašské jedle Sitka, která se používá pro výrobu klavírů, kytar a dechových nástrojů. Stromů je sice dostatek, ale během deseti let se nebude dostávat staletých kusů s průměrem větším než dva metry, které mají nejlepší zvuk.

Určité typy dřevin také začaly být chráněny mezinárodními smlouvami. Podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy tak byl letos zakázán export brazilského dřeva pernambuco, které je nejlepším materiálem pro výrobu smyčců.

Řídnou i zásoby kvalitního ebenového dřeva z Afriky či mahagonového dřeva ze Střední a Jižní Ameriky.

Podobně jako jinde, i zde se stala velkým hráčem Čína.

"Koupí prakticky cokoli," řekla novinám obchodnice s dřevem Linda Davis-Wallen.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy