Role turistky úplně náhodou. V Posledním závodě se objevila i známá sportovkyně

Michaela Lišková Michaela Lišková
26. 3. 2023 19:35
Film Poslední závod se natáčel v extrémních horských podmínkách. Herci se museli naučit jezdit na dřevěných lyžích a absolvovali kurz otužování. Režisér Tomáš Hodan předem herce varoval, že se budou tři týdny v kuse brodit ve sněhu v košilích a na starých lyžích v minus dvaceti stupních. Proč se ve filmu neplánovaně objevila snowboardistka Eva Adamczyková a co bylo nejtěžší pro Kryštofa Hádka?
Poslední závod se natáčel v extrémních podmínkách. Herci museli projít kurzem otužování | Video: Aktuálně.cz

Poslední závod popisuje skutečnou historickou událost z roku 1913, kdy se známý český lyžař Bohumil Hanč vydal na trať závodu, který byl kvůli zhoršenému počasí nakonec odvolán. I přes upozornění ale lyžař pokračoval a soutěž se pro něj a jeho kamaráda Václava Vrbatu stala peklem. Oba lyžaři nakonec v Krkonoších zahynuli.

Podle režiséra filmu Tomáše Hodana je ale důležitá ještě jedna postava, která je často v příběhu opomíjená. A to německý lyžař Emerich Rath, který polomrtvého Hanče našel a snažil se ho zachránit. "Je neskutečné, jak se ho komunistům podařilo vymazat, protože o něm skoro nikdo neví. Kdyby žil v normální době, tak by se po něm dneska jmenovaly stadiony nebo ulice," popsal režisér.

Filmovému štábu pomohly s tvorbou příběhu především historické prameny. "Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal," vysvětlil producent filmu Ondřej Beránek. Kromě příběhu Hanče a Vrbaty se film zabývá i tehdejšími česko-německými vztahy. Podle režiséra šlo o nejsložitější část v tvorbě celého filmu, protože v dobových materiálech o těchto vztazích existuje málo informací.

Podívejte se na rozhovor s Kryštofem Hádkem v pořadu Spotlight (24. 3. 2023):

Spotlight Aktuálně.cz - Kryštof Hádek | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy