Zuckerbergova armáda ve virtuální realitě způsobila na internetu poprask. Tahle budoucnost lidi děsí

jaz
24. 2. 2016 18:00
Šéf Facebooku zveřejnil na svém profilu fotku z nedávné konference Samsungu, kde mluvil o budoucnosti virtuální reality. Přítomní hosté byli požádáni, aby si na Zuckerbergův příchod nasadili speciální brýle, z čehož vznikl snímek, který rozpoutal na sociálních sítích vášně. Uživatele takovýto obrázek budoucnosti děsí a nehodlají se smířit s orwellovským pojetím života i sociálních vztahů. Po internetu kolují i vtipné koláže.
Foto: Facebook

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg kráčí sálem na konferenci v Barceloně mezi sedícími posluchači, kteří mají na očích brýle pro virtuální realitu. Tak vypadá snímek, který šéf sociální sítě zveřejnil na svém profilu.

Přestože Zuckerbergovým cílem bylo dostat brýle Oculus VR k běžným uživatelům, mnohé z nich spíše vyděsil. Informoval o tom server CNET.

Společnost Facebook koupila v roce 2014 Oculus VR za dvě miliardy dolarů a teď se snaží dostat virtuální realitu i do běžných domácností. Na kongresu v Barceloně mnoha potenciálním zákazníkům Zuckerberg ukázal, že masové přijetí virtuální reality by mohla být opravdová noční můra.

"Marku, není to divný pocit, když jsi jediný, kdo vidí svýma reálnýma očima, zatímco všichni ostatní jsou zombie v Matrixu?" ptá se jeden z tisíců komentujících na Facebooku, které předzvěst možné budoucnosti mírně vyděsila.

"Pokud je chůze Marka Zuckerberga mezi mrtvými budoucností, pak k čertu s ní. Ten obrázek je všeříkající, vypadáte, jako byste těm lidem ukradli jejich mozky," přidává se další.

Ne každý byl ale kuriózním snímkem šokován. "Proč se lidé tolik bojí pokroku? Dostáváme nástroje a to, co s nimi děláme, je zcela naše vina," umírňuje zděšení jeden z komentujících. 

K vášnivé diskusi na Facebooku se přidala i média, která Zuckerbergův krok k zavedení technologie virtuální reality pro běžné spotřebitele nehodnotí jako něco pozitivního. "Podívejte se na ně všechny. Jsou jako slepci ve světě vidících! Každý je ovce. Jsme ztraceni," píše redaktor Scott Stein z CNET a varuje, že je jedno, zda v uličce kráčí Zuckerberg, nebo někdo jiný, stejně bude snímek symbolem rostoucí propasti mezi lidmi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy