Ztracený egyptský artefakt našli ve Skotsku v krabici na doutníky

ČTK ČTK
18. 12. 2020 16:01
Na první pohled nenápadná plechová krabička na doutníky uložená na univerzitě ve skotském Aberdeenu dlouhá léta skrývala netušený poklad. Tamní zaměstnankyně v ní objevila kus dřeva z Chufuovy pyramidy v Egyptě, jeden z pouhých tří artefaktů, které kdy byly z této světoznámé stavby vyneseny. Odhaduje se, že 5000 let starý fragment cedru starověcí stavitelé použili při výstavbě pyramidy.
Foto: University of Aberdeen

Archeologicky významný nález si připsala egyptská zaměstnankyně univerzity, která procházela tamní asijskou kolekci. Všimla si, že krabička pochází ze severoafrického Egypta a tudíž v kolekci věnované asijskému kontinentu nemá co pohledávat. Když zkontrolovala sériové číslo, uvědomila si že jde o kus dřeva z takzvané Královniny síně.

"Když jsem se podívala na čísla v egyptských záznamech, hned mi došlo, o co se jedná a že to bylo v podstatě ukryto všem na očích ve špatné kolekci," uvedla kurátorka.

Z Chufuovy pyramidy, známé také jako Cheopsova nebo Velká pyramida, spatřily světlo světa dosud jenom tři artefakty - kromě kusu dřeva i malá olověná koule a kovový hák, které se nyní nacházejí v Britském muzeu v Londýně. Z tunelů Velké pyramidy je v roce 1872 vynesl skotský inženýr Waynmann Dixon. Kousek cedru se postrádal od roku 1946, kdy jej univerzita dostala darem. Podle odhadů odborníků pochází z let 3341 až 3094 před naším letopočtem.

Mohlo by vás zajímat: Archeologové objevili poblíž Velké pyramidy v Gíze starověké pohřebiště

Archeologové objevili poblíž Velké pyramidy v Gíze starověké pohřebiště. Je v něm i hrobka pro dva kněží stará více než 4400 let. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy