Rybáři chytili bájného žraloka šotka, živoucí fosilii

pej
6. 5. 2014 9:00
Američtí rybáři vylovili v Mexickém zálivu poblíž Floridy velmi vzácný druh žraloka šotka.
Žralok šotek
Žralok šotek | Foto: Carl Moore

Key West (Florida) – Rybáři lovící v Mexickém zálivu garnáty vylovili unikátní prehistorický druh žraloka šotka.

Jde o nejvzácnější, málo probádaný druh žraloků, který se zpravidla pohybuje v okolí Japonska, v oceánech o hloubce 1,5 km. Jeho výskyt byl výzkumníky naposledy zaznamenán před 14 roky.

Posádka lodi pod vedením kapitána Carla Moorea byla ze svého neobvyklého, 5 metrů dlouhého úlovku připomínajícího prehistorického živočicha velmi překvapena.

"Když jsem ho vytáhl, vůbec jsem netušil, co to je. Nechtěl jsem ho měřit, protože zlověstně mlátil hlavou, ze které mu čněly ostré zuby," řekl kapitán Moore pro NBC News.

Předtím, než unikátní úlovek hodil zpět do vody, vyfotil si ho na mobil. Protože se chtěl dozvědět víc, oznámil svůj nález úřadu pro oceánografii National Oceanic and Atmospheric Administraion, kde mu sdělili, o jakého živočicha se jedná a že je pravděpodobně jedním z deseti lidí, kteří ho kdy viděli naživu.

Typickým znakem žraloka šotka je výrazný bodec na hlavě, který obsahuje smyslové senzory. Díky těm je pak schopen rozpoznat kořist, i když není vidět ani slyšet. Tento druh, který se za milion let téměř nezměnil, je považován za živoucí fosilii.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy