Zloději ve Francii vykradli chráněnou katedrálu. Dveře rozrazili beranidlem

ČTK ČTK
4. 11. 2019 17:15
Na jihozápadě Francie zloději vykradli katedrálu Oloron zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Aby se do chráněné památky dostali, rozbili dveře pomocí improvizovaného beranidla, které si vyrobili z kmene stromu.
Foto: Wikemidia Commons - Jean Michel Etchecolonea (CC BY-SA 3.0)

Podle prvních závěrů vyšetřování zloději připevnili kmen stromu k autu a rozrazili postranní dveře katedrály v městečku Oloron-Sainte-Marie, zhruba 50 kilometrů od španělských hranic.

V chrámu ukradli mimo jiné betlém a cenné liturgické předměty, včetně kalichů či monstrancí, některé byly ve zlatě. Cennosti se nacházely v kapli a byly oddělené mřížemi, které zloději přeřezali, uvedl Laurent Paris z městského úřadu.

Oddělení památkové péče musí přesnou hodnotu ukradených věcí ještě vyčíslit. "Škoda je značná, kromě finanční hodnoty přišli obyvatelé i o kus své historie a dědictví," vysvětlil Paris.

Katedrála z 12. století, která je poutním místem ve francouzské části Svatojakubské cesty, je na seznamu UNESCO zapsána od roku 1998. Během staletí přežila dva požáry i řádění za náboženských válek mezi katolíky a hugenoty, kdy byla vypleněna a zpustošena. Až do začátku 19. století zde sídlil biskupský úřad.

Kapsářky v akci. Trojice Bulharek kradla po celé České republice

Díky kriminalistům z druhého policejního obvodu jsou již zlodějky v tuto chvíli ve vazbě a hrozí jim až osm let vězení. | Video: Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy
 

Právě se děje

Další zprávy