Zloděj ukradl manželům bonsaje za miliony. Nezapomeňte je zalévat, vzkázali majitelé

Magazín Magazín
13. 2. 2019 11:06
Seidži Iimura a jeho žena Fujumi jsou roky oddanými pěstiteli bonsají na své zahradě nedaleko Tokia. Zhruba před měsícem se k nim ale někdo vloupal a ukradl sedm těchto miniaturních stromů. "Slovy nedokážeme vyjádřit, jak se cítíme. Tolik pro nás znamenaly," napsali manželé na svém Facebooku. Miniaturní stromy pěstované v miskách mají podle nich hodnotu více než 13 milionů jenů, v přepočtu zhruba 2,7 milionu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pěstování bonsají je spojeno především s japonskou kulturou a bývá považováno také za umění. Jejich tvar se totiž dá upravovat podle speciálních kultivačních technik. Pár proto vyzval zloděje, aby se o ukradené stromky řádně starali a nezapomněli je zalévat.

Podle Iimurových jim ze zahrady zmizel i velmi vzácný a vyhledávaný druh shimpaku jalovce, který byl kdysi symbolem Japonska. Manželé jeho hodnotu odhadují na 10 milionů jenů, zhruba 2,1 milionu korun. 

"Náš shimpaku má 400 let, potřebuje péči a nevydrží bez vody déle než týden. Bude žít věčně, i když už tady nebudeme. Chci se jen ujistit, že ať už jej vzal kdokoliv, bude se starat o to, aby byl pořádně zalitý," napsala na svůj Facebook Fujumi Iimurová. 

Pod jejím příspěvkem ji podpořila a politovala celá řada známých a dalších pěstitelů bonsají. "Je to neodpustitelné. Tihle zloději netuší, co znamená ukrást bonsaj," citovala jeden z příspěvků britská BBC

"Bonsaje mají být uctívány a oslavovány a povzneseny nade všechnu lidskou chamtivost," píše se v jiném příspěvku.

Okradení manželé se však nechali slyšet, že jsou sice velmi smutní, ale v pěstování svých bonsají ve městě Saitama nedaleko Tokia budou i nadále pokračovat. 

Video: Podívejte se, jak vypadá průhledný skleněný dům v Tokiu

Průhledný dům v Tokiu je celý ze skla | Video: Arcinspiration
 

Právě se děje

Další zprávy