reklama
 
 

Jako z Jurského parku! Rybáři chytili žraloka s 300 zuby

22. 1. 2015 9:11
Rybářské lodi u břehů Austrálie se povedlo vylovit rybu, jejíž prvotní výskyt se datuje do doby před 80 miliony lety.

Gippsland (Victoria) Rybáři vytáhli z vod Lakes Entrance v jihovýchodní Austrálii prapodivného živočicha, se kterým se ještě nikdy nesetkali. Jedná se o dvoumetrovou živoucí fosilii žraloka límcového, informuje Daily Mail.

Hlava a tělo úhoře, ocas žraloka. Patří mezi jeden ze dvou stále žijících druhů, které pocházejí z doby před 80 miliony lety. Má šest párů žaber připomínajících límce, hřbetní, pánevní i řitní ploutev míří k zadní části těla. Rybáři takovouto raritu v sítích často nenacházejí. 

Tlama žraloka límcového obsahuje v pětadvaceti řadách až 300 ostrých zubů směřujících dovnitř, aby kořist neměla šanci uniknout. Zástupce čeledi štíhlounovitých se od svých předků skoro neliší, proto na první pohled ryba vypadá jako z dobrodružného filmu Jurský park.

"Je stará 80 milionů let a vypadá prehistoricky, jako z jiné doby," řekl ABC ředitel rybářského svazu South East Trawl s tím, že toho vědci o této rybě příliš nevědí. Většinou žije v hloubkách kolem 1500 metrů, přesto tento kus byl vyloven z poloviční hloubky. O osudu uloveného kusu rybáři nic nesdělili, média tak jen spekulují, že byl pravděpodobně prodán.

Kdybych chtěl se synem koupit kapra, nechtěl bych se pohybovat v zakrváceném prostoru a dívat se na polochcíplý ryby. Kontrola kaprů v kádích má být pečlivější, říká rybář a cestovatel Jakub Vágner. | Video: DVTV |  18:31

autor: jaz | 22. 1. 2015 9:11

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama