Žena ve svých 63 letech porodila první dítě, holčička přišla na svět císařským řezem

ČTK ČTK
3. 8. 2016 9:45
Žena z Tasmánie se stala nejstarší australskou prvorodičkou, když porodila dceru. Holčička přišla na svět 1. srpna ve 34. týdnu těhotenství císařským řezem v nemocnici v Melbourne.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jason Lander / Foter / CC BY

Třiašedesátiletá Australanka, která si přála zůstat v anonymitě, použila po několika letech neúspěšných pokusů o nitroděložní oplodnění k početí embryo od zahraniční dárkyně. Jde o její první dítě.

Žena, jejímuž partnerovi je 78 let, se nyní zotavuje v soukromé porodnici. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Předchozí australskou rekordmankou byla matka, která v roce 2010 porodila své první dítě v 60 letech. Světový rekord pak drží Rumunka Adriana Iliescuová, která v roce 2005 porodila v 66 letech.

Australští odborníci na početí uvádějí, že zodpovědná klinika, kde se provádí umělé oplodnění, by neměla provádět nitroděložní oplodnění ženám starším 53 let. Tento věk je označován za "konec přirozeného těhotenství".

"Dítě potřebuje, aby se o něj někdo staral 20 let, a existuje značná pravděpodobnost, že toho tato žena nebude schopná," řekla profesorka Monashské univerzity Gab Kovacsová. "Naše těla nejsou uzpůsobena k tomu, abychom rodily děti po šedesátce."

Měla jsem jistotu, rodila jsem sama a ve tmě, říká Soňa Kolmanová, která přivedla syna na svět na záchodě. Nikomu porod doma nedoporučuje. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy