Žena pečuje o 175 koček nemocných leukémií. Z domu má hospic

ČTK ČTK
21. 8. 2014 11:33
Peruánka proměnila svůj dvouposchoďový domek s osmi místnostmi na hospic pro kočky umírající na leukémii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Lima - V práci se María Torerová stará o nemocné lidi, když přijde domů, pečuje pětačtyřicetiletá zdravotní sestra o kočky nemocné leukémií. Celkem jich má v osmi místnostech 175, napsala dnes agentura AP.

V domě nejde přehlédnout množství misek s krmivem a nejméně dvě desítky záchůdků se stelivem.

Někteří lidé jí prý říkají, proč se raději nestará o zdravé kočky bez domova. "To není moje úloha. Já jsem zdravotní sestra. Mám povinnost vůči kočkám, o které nikdo nepečuje," řekla Peruánka v rozhovoru pro agenturu AP. Podle ní si lidé normálně neadoptují dospělé kočky, a tím spíše ne, když jsou smrtelně nemocné.

Torerová se o nemocné kočky stará již pět let. Retrovirus je pro kočky smrtelný, ale není přenosný na lidi, ani jiné druhy živočichů. Své kočičí pacienty nachází žena na ulicích Limy a nechává je testovat na leukémii.

Uvedla, že jim dává léky, sterilizuje je a každé dva měsíce je odčervuje. Odhaduje, že za péči o kočky měsíčně vydá 1785 dolarů (cca 36 tisíc korun), asi polovinu získává od dárců a polovinu ze své mzdy soukromé zdravotní sestry.

Kočky s leukémií mohou žit i několik let, většinou se však dožijí mnohem kratšího věku než nenakažené kočky. Nakonec umírají přirozeně, Torerová je nenechává uspat. "Dávám jim největší dar lásky a respektu," uzavřela žena.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy