Zdědil dům, našel v něm zlatý poklad za 95 milionů korun. Téměř polovina připadne státu

ČTK ČTK
22. 11. 2016 20:55
O velkém štěstí může hovořit Francouz, který zdědil dům v Normandii. Našel v něm totiž navíc ještě stokilogramový zlatý poklad, který dal do dražby. Podle agentury AFP má hodnotu 3,5 milionu eur (asi 95 milionů Kč). Jenže hned 45 procent bohatství bude muset nálezce odvést na dani. Podíl státu se navíc může ještě zvýšit, pokud se ukáže, že původní vlastník neuhradil ze zlatého pokladu daň postihující francouzské boháče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Rouen (Francie) – Za šťastlivce se může pokládat Francouz, který nejenže zdědil dům v Normandii na severozápadě země, ale i zlatý poklad o váze 100 kilogramů, který v nemovitosti našel poschovávaný na různých místech. Milé překvapení v podobě "metráku zlata", který šel do dražby, má podle agentury AFP hodnotu 3,5 milionu eur (asi 95 milionů Kč). Radují se i úřady, které získají na dani 45 procent bohatství.

"Šlo o 5000 zlatých mincí, dva zlaté pruty o váze 12 kilogramů a 37 kilogramových odlitků," vypočítal dražební komisař z Évreux Nicolas Fierfort, který tak současně potvrdil zprávy v místním tisku o zlatém pokladu. Všechno zlato bylo podle něj náramně důmyslně poschovávané, pod nábytkem, pod hromadami prádla, v koupelně – a taky v bedýnce s lahvemi whisky, jakož i v plechové krabičce přišroubované pod nábytkem, což byl vůbec první objev inspirující ty následné.

Na zlato, nakoupené – podle rovněž objevených stvrzenek – zcela legálně během 50. a 60. let minulého století, se přišlo, když si dědic chtěl nechat ocenit mobiliář ze zděděného domu. Zlatý poklad pak rozprodala aukční síň mezi francouzské a zahraničí zájemce na přelomu října a listopadu.

Snad ještě více než dědic se může radovat finanční úřad, kterému ze zákona připadne přinejmenším skoro polovička dědictví, 45 procent. Podíl státu se podle znalců může ještě zvýšit, pokud se ukáže, že původní vlastník neuhradil ze zlatého pokladu daň postihující francouzské boháče. Pak by na bedra dědice přešla i tato povinnost, a to hned za tři poslední roky.

 

Právě se děje

Další zprávy