Muž na patnáct hodin zmizel z výletní lodi. Záchranáři mluví o zázraku

pru pru
4. 12. 2022 8:32
Pasažérka americké výletní lodi Carnival Valor se se svým bratrem vydala minulý čtvrtek večer do baru na palubě. Její sourozenec ale po chvíli odešel na toaletu a od té doby ho na lodi nikdo nespatřil. Druhý den ráno tak po něm vyhlásili pátrání. Záchranáři ho nakonec nalezli po dlouhých hodinách, když na ně mával z rozbouřených vod u Mexického zálivu.
Záchranáři objevili pohřešovaného muže pomocí termokamery. | Video: Reuters

Loď Carnival Valor vyplula z amerického New Orleans v předvečer Dne díkůvzdání, který v tomto roce připadl na čtvrtek 24. listopadu. Po několika hodinách plavby ale osmadvacetiletý pasažér, jehož identita zatím není známá, najednou zmizel. Jeho rodina po něm začala pátrat ve všech prostorách plavidla, ale neúspěšně.

V poledne následujícího dne tak jeho zmizení nahlásili policii a uvedli, že muž pravděpodobně spadl přes palubu lodi. "Carnival Valor se okamžitě vrátila zpět po své trase, aby podpořila pátrací a záchranné akce," uvedl poté v prohlášení Matt Lupoli, mluvčí společnosti Carnival. Kolem půl třetí odpoledne již do oblasti nedaleko Mexického zálivu dorazila pobřežní stráž s několika čluny i vrtulníky.

Až v půl deváté večer asi 30 kilometrů od kanálu Southwest Pass u ústí řeky Mississippi záchranáři díky termokamerám zahlédli člověka, který na ně mával a snažil se plavat na rozbouřeném moři. V tu chvíli na místo zamířila posádka vrtulníku MH-60 Jayhawk a muže pomocí nosítka vytáhla. 

"Byl schopný nám říct své jméno, potvrdil, že je tím, kdo spadl přes palubu. Vykazoval jen známky podchlazení, šoku a dehydratace, ale mohl chodit a komunikovat," řekl pro americký server CNN poručík Seth Gross. Podle něj musel být muž ve vodě, které měla kolem 20 stupňů Celsia, nejméně 15 hodin. "A to je rozhodně nejdelší doba, o které jsem kdy slyšel. Jedná se o jeden ze zázraků na Den díkůvzdání. Za mou sedmnáctiletou kariéru se tento případ nepodobá ničemu, co jsem dosud viděl," dodal Gross.

Zachráněného muže poté okamžitě převezli do nemocnice v New Orleans. Podle tamního zdravotnického personálu byl už v pátek ráno ve stabilizovaném stavu. Zatím není jasné, jak se pasažérovi podařilo dostat přes zábradlí, které po celé délce lodi zabraňuje pádu cestujících. "Jediným způsobem, jak se dostat přes palubu, je úmyslně vylézt nahoru a překonat bezpečnostní zábrany," podotkl Lupoli pro agenturu Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy