Za selfies u voleb hrozí v Anglii vězení. Česko to neřeší

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
23. 5. 2014 23:43
Vyfotit se ve volební místnosti během voleb do Evropského parlamentu se může prodražit. V Anglii hrozí pokuta až 170 tisíc korun.
Odvoleno, hlásí Andrej Babiš
Odvoleno, hlásí Andrej Babiš | Foto: Andrej Babiš / Twitter

Londýn – Přísný volební zákon ve Velké Británii z roku 1983 nepočítá s trendem poslední doby. Přestože zákon přesně nehovoří o pořizování fotografií, je přísně zakázáno odhalit, jak kdo hlasuje nebo hodlá hlasovat. Členové volební komise jsou proto informováni, aby hlídali, zda někdo v místnosti nefotografuje.

Selfie z předávání Oscarů obletěla svět
Selfie z předávání Oscarů obletěla svět | Foto: Twitter

Zastánci zákazu vidí problém také v rozpoznání identifikačního čísla, které je přiřazeno každému voliči, a je možné jeho zneužití, či kupčení s hlasy.

"Řekli jsme zaměstnancům, že pokud uvidí někoho fotit, měli by dotyčného požádat, aby fotografii odstranil, ne s ním zápasit o telefon," řekl BBC předseda volební komise na východě Anglie s tím, že porušení tohoto nařízení může viníky stát až pět tisíc liber (cca 170 tisíc korun) nebo šest měsíců vězení.

Tajnost hlasování dodržují i severské země nebo například některé americké státy, přestože mají fotografování ve volebních místnostech povolené.

Zákon z roku 1983 proto mnozí spatřují jako zastaralý, protože nepočítal s existencí mobilních telefonů. Zároveň se ozývají hlasy, že pořizování selfies a následné publikování na sociálních sítích může naopak přivést mladé lidi k volebním urnám.

Ohleduplným Čechům vězení nehrozí

V České republice není pořizování záznamu zákonem zakázané. Jak potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka, občané pouze nesmí narušit průběh voleb, jinak jim ale žádné sankce nehrozí.

"Za průběh voleb odpovídá předseda okrskové volební komise, který může fotografování zakázat, kdyby to narušovalo pořádek a bezpečnost voleb."

Mluvčí také přiznává, že pořizování selfies je čistě soukromou záležitostí a neměl by být problém, pokud bude volič pořizovat snímky pouze sebe a svého volebního lístku. Stejně tak není problém publikování fotografií na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy