Za selfies u voleb hrozí v Anglii vězení. Česko to neřeší

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
23. 5. 2014 23:43
Vyfotit se ve volební místnosti během voleb do Evropského parlamentu se může prodražit. V Anglii hrozí pokuta až 170 tisíc korun.
Odvoleno, hlásí Andrej Babiš
Odvoleno, hlásí Andrej Babiš | Foto: Andrej Babiš / Twitter

Londýn – Přísný volební zákon ve Velké Británii z roku 1983 nepočítá s trendem poslední doby. Přestože zákon přesně nehovoří o pořizování fotografií, je přísně zakázáno odhalit, jak kdo hlasuje nebo hodlá hlasovat. Členové volební komise jsou proto informováni, aby hlídali, zda někdo v místnosti nefotografuje.

Selfie z předávání Oscarů obletěla svět
Selfie z předávání Oscarů obletěla svět | Foto: Twitter

Zastánci zákazu vidí problém také v rozpoznání identifikačního čísla, které je přiřazeno každému voliči, a je možné jeho zneužití, či kupčení s hlasy.

"Řekli jsme zaměstnancům, že pokud uvidí někoho fotit, měli by dotyčného požádat, aby fotografii odstranil, ne s ním zápasit o telefon," řekl BBC předseda volební komise na východě Anglie s tím, že porušení tohoto nařízení může viníky stát až pět tisíc liber (cca 170 tisíc korun) nebo šest měsíců vězení.

Tajnost hlasování dodržují i severské země nebo například některé americké státy, přestože mají fotografování ve volebních místnostech povolené.

Zákon z roku 1983 proto mnozí spatřují jako zastaralý, protože nepočítal s existencí mobilních telefonů. Zároveň se ozývají hlasy, že pořizování selfies a následné publikování na sociálních sítích může naopak přivést mladé lidi k volebním urnám.

Ohleduplným Čechům vězení nehrozí

V České republice není pořizování záznamu zákonem zakázané. Jak potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka, občané pouze nesmí narušit průběh voleb, jinak jim ale žádné sankce nehrozí.

"Za průběh voleb odpovídá předseda okrskové volební komise, který může fotografování zakázat, kdyby to narušovalo pořádek a bezpečnost voleb."

Mluvčí také přiznává, že pořizování selfies je čistě soukromou záležitostí a neměl by být problém, pokud bude volič pořizovat snímky pouze sebe a svého volebního lístku. Stejně tak není problém publikování fotografií na sociálních sítích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy