Z porcelánové misky koupené v garážovém prodeji se vyklubal hodnotný čínský artefakt

ČTK ČTK
3. 3. 2021 17:30
Loni ji na ulici koupil za 35 dolarů (necelých 800 korun), teď by se mohla prodat za statisíce. Porcelánová miska, které si v domácím výprodeji v americkém státě Connecticut všiml neznámý milovník starožitností, se bude za dva týdny dražit jako vzácný čínský artefakt z 15. století. O kuriózním případu informoval zpravodajský web BBC.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jak se bílá miska s modrými květinovými ornamenty ocitla v pouličním prodeji ve městě New Haven v americkém státě Connecticut, není jasné. Poté, co si ji tam vyhlédl neznámý americký kupec, se dostala do rukou expertů a ti následně novému majiteli sdělili radostnou zprávu: nádoba by mohla mít cenu až 500 tisíc dolarů (v přepočtu více než 10 milionů korun).

"Má všechny rysy a charakteristické znaky, které ji identifikují jako dílo rané éry dynastie Ming," řekla agentuře AP odbornice na čínskou keramiku Angela McAteerová. "Styl malby, tvar misky nebo samotný odstín modré, všechno je typické pro onen porcelán z raného 15. století," uvedla.

Aukční síň Sotheby's na svém webu předmět označuje za "mimořádný a vzácný". Podle BBC je dokonce považován za jednu z pouhých sedmi takovýchto misek, které se dochovaly, přičemž většina zbylých je uložena v muzeích. Dražba se uskuteční 17. března.

"Je to dost ohromující, pomyslet si, že takové věci se stále dějí, že můžeme objevit takové poklady," řekla o nálezu neobyčejné misky McAteerová. "Pro nás specialisty je to vždy velmi vzrušující, když se z čista jasna objeví něco, o čem jsme ani nevěděli, že to existuje," dodala.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 30 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy