Youtubery vyhodili z letadla, protože mluvili arabsky. Provokovali, tvrdí aerolinky

pv
22. 12. 2016 12:49
Dva američtí youtubeři arabského původu tvrdí, že byli vyhozeni z letadla společnosti Delta poté, co mluvili před odletem arabsky. Podle Adama Saleha a Slima Albahera se na ně obořila jedna z cestujících ve chvíli, kdy jeden z nich telefonoval se svojí matkou arabsky. Oba dva jsou známí tím, že vytvářejí tzv. pranková videa. Již dříve tak natáčeli snímky, kde jsou například v tradičních arabských oděvech v letadle, nebo v nich arabsky nahlas odpočítávají.
Video: Repro Youtube.com

Američtí youtubeři Adam Saleh a Slim Albaher tvrdí, že byli vyhozeni z letadla společnosti Delta poté, co mluvili před odletem arabsky. Podle Saleha se na ně obořila jedna z cestujících ve chvíli, kdy telefonoval se svojí matkou arabsky před odletem. Výpovědi ostatních cestujících i samotných aerolinek se zatím různí.

Youtubeři hned po nuceném opuštění letadla umístili na své sociální sítě příspěvky a videa, která zachycují momenty z letadla i následné reakce. V jednom z nich uvádějí, jak podle nich celý problém začal. Po krátkém telefonátu Saleha s matkou se na něj údajně obořila jedna z cestujících se slovy: "Mohl byste mluvit anglicky? Je mi z toho nepříjemně," popsal situaci Saleh v jednom z videí.

Na něm je vidět, jak se obou Američanů s arabským původem někteří cestující zastávají, ale jiní jim mávají na znamení odchodu. Oba Američané hned poté založili hashtag #BoycottDelta, kterým vyzývají své podporovatele k tomu, aby bojkotovali leteckou společnost a podpořili je tak.

“Mluvili jsme jiným jazykem v letadle a jsme za to vyhozeni,” uvedl Saleh na kameru ještě na palubě. “Je rok 2016 a Delta Air Lines nás vykopnou z letadla, protože jsme mluvili arabsky. Jste rasisté, nemůžu uvěřit vlastním očím,” uvádí zjevně rozhořčený Saleh na videu.

Letecká společnost se k incidentu nejdřív nechtěla vyjádřit a pouze uvedla, že “rozruch v kabině vyvrcholil tím, že více než 20 cestujících vyjádřilo rozpaky”. Ve čtvrtečním prohlášení pak dodala, že se oba youtubeři chovali provokativně.

Podle aerolinek oba narušovali klid na palubě

“Na základě informací, které jsme sebrali po příletu, to vypadá, že cestující, kteří byli přesunuti z letu, narušovali klid v kabině provokativním jednáním včetně křiku,” stojí v prohlášení. Aerolinky zároveň pouzkázaly na to, že je jeden z nich vyhlášený pranskter (člověk, co natáčí kanadské žertíky, pozn. red.) a záměrně se snažil narušovat komfort a bezpečí ostatních cestujících.

Na dřívější videa jednoho z youtuberů upozornila řada lídí na sociálních sítích. Vtipálci si ve svých videích vymýšleli a věci ve skutečnosti nebyly tak, jak je prezentovali. Jednalo se například o video, ve kterém Saleh tvrdil, že cestoval letadlem schovaný v zavazadle.

Saleh i jeho zástupci striktně odmítli, že by se jednalo o vtípek. Vše je podle nich reálné. “Jediné, co mohu říct, je, že bych video na Youtube nikdy netočil na mobil. Když už na něj točím, je to skutečně vážné,” uvedl pro New York Times. Aby zdůraznil vážnost situace, svá slova odpřísahal na život matky.

Nejedná se o první případ, kdy byla letecká společnost obviněna z nevhodně nastavené vnitřní politiky. Krátce před americkými prezidentskými volbami například povolila, aby na palubě zůstal cestující, který vulgárně urážel podporovatele Hillary Clintonové.

V říjnu se pak černošská lékařka Tamika Crossová pokusila na palubě pomoct cestujícímu, kterému se udělalo nevolno. Její ošetření bylo ale zamítnuto jednou z letušek, která zpochybnila, že je skutečně zdravotnice.

Podle Rady pro americko-islámské vztahy se jedná o stále častější jev, kdy jsou muslimové vyhozeni z letadla, protože pro ostatní cestujících představují potenciální hrozbu. To potvrdilo i americké ministerstvo dopravy, které uvedlo, že se oproti loňsku zvýšil počet stížností na diskriminační chování o 37 procent.

Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 29 minutami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy