Youtubery vyhodili z letadla, protože mluvili arabsky. Provokovali, tvrdí aerolinky

pv
22. 12. 2016 12:49
Dva američtí youtubeři arabského původu tvrdí, že byli vyhozeni z letadla společnosti Delta poté, co mluvili před odletem arabsky. Podle Adama Saleha a Slima Albahera se na ně obořila jedna z cestujících ve chvíli, kdy jeden z nich telefonoval se svojí matkou arabsky. Oba dva jsou známí tím, že vytvářejí tzv. pranková videa. Již dříve tak natáčeli snímky, kde jsou například v tradičních arabských oděvech v letadle, nebo v nich arabsky nahlas odpočítávají.
Video: Repro Youtube.com

Američtí youtubeři Adam Saleh a Slim Albaher tvrdí, že byli vyhozeni z letadla společnosti Delta poté, co mluvili před odletem arabsky. Podle Saleha se na ně obořila jedna z cestujících ve chvíli, kdy telefonoval se svojí matkou arabsky před odletem. Výpovědi ostatních cestujících i samotných aerolinek se zatím různí.

Youtubeři hned po nuceném opuštění letadla umístili na své sociální sítě příspěvky a videa, která zachycují momenty z letadla i následné reakce. V jednom z nich uvádějí, jak podle nich celý problém začal. Po krátkém telefonátu Saleha s matkou se na něj údajně obořila jedna z cestujících se slovy: "Mohl byste mluvit anglicky? Je mi z toho nepříjemně," popsal situaci Saleh v jednom z videí.

Na něm je vidět, jak se obou Američanů s arabským původem někteří cestující zastávají, ale jiní jim mávají na znamení odchodu. Oba Američané hned poté založili hashtag #BoycottDelta, kterým vyzývají své podporovatele k tomu, aby bojkotovali leteckou společnost a podpořili je tak.

“Mluvili jsme jiným jazykem v letadle a jsme za to vyhozeni,” uvedl Saleh na kameru ještě na palubě. “Je rok 2016 a Delta Air Lines nás vykopnou z letadla, protože jsme mluvili arabsky. Jste rasisté, nemůžu uvěřit vlastním očím,” uvádí zjevně rozhořčený Saleh na videu.

Letecká společnost se k incidentu nejdřív nechtěla vyjádřit a pouze uvedla, že “rozruch v kabině vyvrcholil tím, že více než 20 cestujících vyjádřilo rozpaky”. Ve čtvrtečním prohlášení pak dodala, že se oba youtubeři chovali provokativně.

Podle aerolinek oba narušovali klid na palubě

“Na základě informací, které jsme sebrali po příletu, to vypadá, že cestující, kteří byli přesunuti z letu, narušovali klid v kabině provokativním jednáním včetně křiku,” stojí v prohlášení. Aerolinky zároveň pouzkázaly na to, že je jeden z nich vyhlášený pranskter (člověk, co natáčí kanadské žertíky, pozn. red.) a záměrně se snažil narušovat komfort a bezpečí ostatních cestujících.

Na dřívější videa jednoho z youtuberů upozornila řada lídí na sociálních sítích. Vtipálci si ve svých videích vymýšleli a věci ve skutečnosti nebyly tak, jak je prezentovali. Jednalo se například o video, ve kterém Saleh tvrdil, že cestoval letadlem schovaný v zavazadle.

Saleh i jeho zástupci striktně odmítli, že by se jednalo o vtípek. Vše je podle nich reálné. “Jediné, co mohu říct, je, že bych video na Youtube nikdy netočil na mobil. Když už na něj točím, je to skutečně vážné,” uvedl pro New York Times. Aby zdůraznil vážnost situace, svá slova odpřísahal na život matky.

Nejedná se o první případ, kdy byla letecká společnost obviněna z nevhodně nastavené vnitřní politiky. Krátce před americkými prezidentskými volbami například povolila, aby na palubě zůstal cestující, který vulgárně urážel podporovatele Hillary Clintonové.

V říjnu se pak černošská lékařka Tamika Crossová pokusila na palubě pomoct cestujícímu, kterému se udělalo nevolno. Její ošetření bylo ale zamítnuto jednou z letušek, která zpochybnila, že je skutečně zdravotnice.

Podle Rady pro americko-islámské vztahy se jedná o stále častější jev, kdy jsou muslimové vyhozeni z letadla, protože pro ostatní cestujících představují potenciální hrozbu. To potvrdilo i americké ministerstvo dopravy, které uvedlo, že se oproti loňsku zvýšil počet stížností na diskriminační chování o 37 procent.

Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 24 minutami

Indráčkové patří na MS po prvním kole na velkém můstku 27. místo

Do druhého kola závodu na velkém můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu postoupila z dvojice českých skokanek na lyžích pouze Karolína Indráčková. Díky výkonu rovných 90 metrů jí v polovině soutěže patří 27. místo. Šestnáctiletá Klára Ulrichová skončila na 36. příčce.

Minulý týden na středním můstku obsadila Indráčková 25. místo a vylepšila české ženské maximum na světovém šampionátu.

Po prvním kole na velkém můstku vede Norka Maren Lundbyová, která už získala v Oberstdorfu stříbro, a útočí na druhý světový titul v kariéře. Olympijská vítězka z Pchjongčchangu skočila 128 metrů a vede o 3,6 bodu před Slovinkou Nikou Križnarovou. Třetí je zatím Rakušanka Marita Kramerová.

Aktualizováno před 25 minutami

Policie Kapitolu varuje před možným útokem na sídlo Kongresu

Policejní sbor zajišťující ochranu sídla amerického Kongresu (USCP) ve středu oznámil, že obdržel informace o možném pokusu blíže neurčené ozbrojené skupiny zaútočit ve čtvrtek na Kapitol. Hrozba podle amerických médií zřejmě souvisí s krajně pravicovou spikleneckou teorií, podle níž se má 4. března znovu chopit moci exprezident Donald Trump, jenž má mezi pravicovými extremisty mnoho stoupenců.

"Dostali jsme zpravodajské informace o možném plánu na dobytí Kapitolu blíže neurčenou ozbrojenou skupinou ve čtvrtek 4. března. Již jsme učinili významné bezpečnostní opatření, mezi něž patří vztyčení fyzické bariéry a zvýšení počtu aktivních příslušníků, abychom zajistili ochranu Kongresu, veřejnosti a našich policistů," uvedla ve vyjádření USCP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy