Vzor pro Liberland. Království v Africe má první ambasádu

jaz
12. 5. 2015 10:43
Čech, který si nárokuje území mezi Chorvatskem a Srbskem, má s uznáním suverenity svého státu problémy. Jiný samozvaný vládce už ale zakládá ambasádu a vybírá peníze na rozvoj země.
Foto: Facebook / Profimedia.cz

PrahaVít Jedlička vyhlásil 13. dubna 2015 na sporném území na hranicích Chorvatska a Srbska vznik státu Liberland a od té doby eviduje statisíce žádostí o občanství. Území o velikosti sedmi čtverečních kilometrů by bylo po Vatikánu a Monaku třetím nejmenším státem na světě, kdyby ho ovšem ostatní státy uznaly. Jedličku navíc v sobotu zadržela chorvatská policie a následně ho vyslýchala, v neděli byl již propuštěn. 

samozvaný prezident Liberlandu
samozvaný prezident Liberlandu | Foto: Jan Husák / Wikimedia Commons

Fakticky tak jeho suverenitu uznalo jen tzv. Království Severního Súdánu, které vzniklo před rokem a je pro Liberland jakýmsi vzorem. Založil ho zemědělec Jeremiah Heaton z Abingdonu ve Virginii pro svou sedmiletou dceru na den jejích narozenin.

Malá Emily si totiž vždy přála být opravdovou princeznou, proto její otec sedl k internetu a začal hledat tzv. terra nullius neboli zemi nikoho. Takové území může podle mezinárodního práva kdokoli zabrat a prohlásit za své.

Království našel až v Africe, a to na hranicích Egypta a Súdánu, kterému místní říkají Bir Tawil. Odcestoval tam a do tamní vyprahlé půdy zapíchl vlajku, kterou navrhly a vyrobily jeho děti. Na sociální síti se pak prohlásil za krále a svou dceru za princeznu.

Tehdy se o jeho příběh začala zajímat světová média a společnost Walt Disney hodlá podle něj natočit film. Heatonův čin se zpočátku zdál jako neškodné vyznání otcovské lásky, ale jen do té doby, než oficiálně požádal Společenství národů o uznání své suverenity a jmenoval velvyslance pro Evropu.

král Jeremiah Heaton s dcerou princeznou Emily
král Jeremiah Heaton s dcerou princeznou Emily | Foto: Jeremiah Heaton / Facebook

Vůbec první velvyslanectví se bude nacházet v Kodani vedle švédské a italské ambasády a povede ho jmenovaný Finn Rosenkranze. Vyjednávat o suverenitě se Heaton pokoušel také v Nizozemsku, Litvě, Švédsku, Německu, Španělsku, Velké Británii i České republice.

Kromě toho, že má být Severní Súdán daňovým rájem, o jehož občanství mají zájem podnikatelé z celého světa, plánuje samozvaný král věnovat se vědě a alternativním technologiím. Chce v  Africe založit výzkumné centrum, které by mělo řešit světovou problematiku hladomoru a nedostatku vodních zdrojů.

Peníze vybírá přes fundraisingové kampaně, v polovině května spouští první a případným přispěvatelům za jejich finanční dary nabízí kromě drobných předmětů i podobiznu na královské měně, šlechtické tituly nebo pojmenování měst a letiště.

knížectví na plošině v Severním moři
knížectví na plošině v Severním moři | Foto: Ryan Lackey / Wikimedia Commons

Zatím se Egypt ani Súdán k nově vzniklému království nevyjádřily. Profesor práva a diplomacie Alex de Wall oslovený arabskou televizí řekl, že Severní Súdán bude mít šanci na existenci jen do té doby, dokud o něm sousední státy nebudou vědět a cítit se ohroženy.

Ani Američan, ani Čech na svém zabraném území ale nebydlí, na rozdíl od Paddyho Roye Batese, který se prohlásil za knížete přistávací plošiny v Severním moři asi deset kilometrů od pobřeží Anglie. Plošina dříve sloužila ke vzdušné obraně země, od roku 1967 je ve vlastnictví rodiny Batesových, kteří kromě vlastní měny vydávají i poštovní známky.

Jedno neuznané knížectví se nachází také v západní Austrálii. Suverénní stát Hutt River založil Leonard George Casley alias Leonard I., který je také doživotním panovníkem.

Čech Vít Jedlička přesto doufá, že se z Liberlandu jednou stane druhý Hongkong nebo Monako. Česká diplomacie se k jeho snahám odmítá vyjádřit.

Liberland se tak musí spokojit s podporou podobně neuznaného projektu amerického otce, který k podpoře Jedličkova státního útvaru dokonce vydal oficiální prohlášení. "Suverénní Království Severní Súdán potěšeně vítá svobodnou republiku Liberland jako nového člena globálního společenství svobodných a mírumilovných národů,“ stojí v oficiálním aktu krále Severního Súdánu Jeremiaha Heatona.

Naším cílem je nový Hongkong, tvrdí prezident Liberlandu Vít Jedlička. Brzy bude mít milion zájemců o občanství, slibuje jim přitom dobrovolné daně a měnu, jakou si vyberou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy