Vzor pro Liberland. Království v Africe má první ambasádu

jaz
12. 5. 2015 10:43
Čech, který si nárokuje území mezi Chorvatskem a Srbskem, má s uznáním suverenity svého státu problémy. Jiný samozvaný vládce už ale zakládá ambasádu a vybírá peníze na rozvoj země.
Foto: Facebook / Profimedia.cz

PrahaVít Jedlička vyhlásil 13. dubna 2015 na sporném území na hranicích Chorvatska a Srbska vznik státu Liberland a od té doby eviduje statisíce žádostí o občanství. Území o velikosti sedmi čtverečních kilometrů by bylo po Vatikánu a Monaku třetím nejmenším státem na světě, kdyby ho ovšem ostatní státy uznaly. Jedličku navíc v sobotu zadržela chorvatská policie a následně ho vyslýchala, v neděli byl již propuštěn. 

samozvaný prezident Liberlandu
samozvaný prezident Liberlandu | Foto: Jan Husák / Wikimedia Commons

Fakticky tak jeho suverenitu uznalo jen tzv. Království Severního Súdánu, které vzniklo před rokem a je pro Liberland jakýmsi vzorem. Založil ho zemědělec Jeremiah Heaton z Abingdonu ve Virginii pro svou sedmiletou dceru na den jejích narozenin.

Malá Emily si totiž vždy přála být opravdovou princeznou, proto její otec sedl k internetu a začal hledat tzv. terra nullius neboli zemi nikoho. Takové území může podle mezinárodního práva kdokoli zabrat a prohlásit za své.

Království našel až v Africe, a to na hranicích Egypta a Súdánu, kterému místní říkají Bir Tawil. Odcestoval tam a do tamní vyprahlé půdy zapíchl vlajku, kterou navrhly a vyrobily jeho děti. Na sociální síti se pak prohlásil za krále a svou dceru za princeznu.

Tehdy se o jeho příběh začala zajímat světová média a společnost Walt Disney hodlá podle něj natočit film. Heatonův čin se zpočátku zdál jako neškodné vyznání otcovské lásky, ale jen do té doby, než oficiálně požádal Společenství národů o uznání své suverenity a jmenoval velvyslance pro Evropu.

král Jeremiah Heaton s dcerou princeznou Emily
král Jeremiah Heaton s dcerou princeznou Emily | Foto: Jeremiah Heaton / Facebook

Vůbec první velvyslanectví se bude nacházet v Kodani vedle švédské a italské ambasády a povede ho jmenovaný Finn Rosenkranze. Vyjednávat o suverenitě se Heaton pokoušel také v Nizozemsku, Litvě, Švédsku, Německu, Španělsku, Velké Británii i České republice.

Kromě toho, že má být Severní Súdán daňovým rájem, o jehož občanství mají zájem podnikatelé z celého světa, plánuje samozvaný král věnovat se vědě a alternativním technologiím. Chce v  Africe založit výzkumné centrum, které by mělo řešit světovou problematiku hladomoru a nedostatku vodních zdrojů.

Peníze vybírá přes fundraisingové kampaně, v polovině května spouští první a případným přispěvatelům za jejich finanční dary nabízí kromě drobných předmětů i podobiznu na královské měně, šlechtické tituly nebo pojmenování měst a letiště.

knížectví na plošině v Severním moři
knížectví na plošině v Severním moři | Foto: Ryan Lackey / Wikimedia Commons

Zatím se Egypt ani Súdán k nově vzniklému království nevyjádřily. Profesor práva a diplomacie Alex de Wall oslovený arabskou televizí řekl, že Severní Súdán bude mít šanci na existenci jen do té doby, dokud o něm sousední státy nebudou vědět a cítit se ohroženy.

Ani Američan, ani Čech na svém zabraném území ale nebydlí, na rozdíl od Paddyho Roye Batese, který se prohlásil za knížete přistávací plošiny v Severním moři asi deset kilometrů od pobřeží Anglie. Plošina dříve sloužila ke vzdušné obraně země, od roku 1967 je ve vlastnictví rodiny Batesových, kteří kromě vlastní měny vydávají i poštovní známky.

Jedno neuznané knížectví se nachází také v západní Austrálii. Suverénní stát Hutt River založil Leonard George Casley alias Leonard I., který je také doživotním panovníkem.

Čech Vít Jedlička přesto doufá, že se z Liberlandu jednou stane druhý Hongkong nebo Monako. Česká diplomacie se k jeho snahám odmítá vyjádřit.

Liberland se tak musí spokojit s podporou podobně neuznaného projektu amerického otce, který k podpoře Jedličkova státního útvaru dokonce vydal oficiální prohlášení. "Suverénní Království Severní Súdán potěšeně vítá svobodnou republiku Liberland jako nového člena globálního společenství svobodných a mírumilovných národů,“ stojí v oficiálním aktu krále Severního Súdánu Jeremiaha Heatona.

Naším cílem je nový Hongkong, tvrdí prezident Liberlandu Vít Jedlička. Brzy bude mít milion zájemců o občanství, slibuje jim přitom dobrovolné daně a měnu, jakou si vyberou. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy