Studenti v Číně navštěvují seminář o lásce. Na školách ale mají zákaz randění i držení se za ruce

ČTK ČTK
18. 4. 2016 10:46
Přísná pravidla na některých univerzitách v Číně ohledně randění nutí studenty vzdát se milostných vztahů. Liberální Tiencinská univerzita ovšem reagovala zavedením nepovinných seminářů, kde mladé lidi zasvěcuje do tajů milostného života. Tradičně ale čínští rodiče apelují na děti, aby se při studiu ničím nerozptylovaly. Po absolvování školy však požadují, aby co nejrychleji založily rodinu. A v tom jim má pomoci právě vysokoškolský seminář.
Foto: a God's Child / photo on flickr

Život studentů vysokých škol a univerzit se netočí jen kolem vzdělání a akademických úspěchů. To platí i v Číně, kde se ovšem v otázkách mimoškolních aktivit soukromého rázu stále sváří konzervativní postoje s moderními.

Průkopníkem moderních postojů je například Tiencinská univerzita, kde si studenti tento semestr mohli zapsat seminář týkající se často pomíjeného aspektu studia - milostného života.

Semináře předmětu nazvaného "Láska v teorii i praxi" jsou na této univerzitě v severovýchodní Číně nepovinné, ale studenti za ně dostanou zápočet a nádavkem se poučí o "psychologii lásky" či "ekonomii lásky". Dostanou lekci etikety a zúčastní se i vztahových "salonů", při kterých si budou moci vyzkoušet předem domluvený kontakt s cizí osobou opačného pohlaví.

Postoj vůči vztahům je u generace mladých Číňanů z města čím dál tím liberálnější, ale "randící kultura" je stále podstatně konzervativnější, než je běžné na Západě. Semináře Tiencinské univerzity, které iniciovala studentská asociace Magpie Bridge, mají podpořit zdravé a otevřené zvyky namlouvání a seznamování.

"Škála zahrnutých témat je široká, včetně právní problematiky romantických vztahů, vhodných způsobů i dovedností při namlouvání. A probírat se bude i teorie lásky sama k sobě, než se člověk zamiluje do někoho jiného," řekla listu The Times zakladatelka Magpie Bridge Wang Žuej.

Mezi přednášející byli přizváni mimo jiné experti na psychologii, aby se zaměřili na širokou škálu otázek spojených s láskou. Studenti budou v rámci cvičení pod jejich dohledem zkoušet blíže neupřesněný "interaktivní nácvik" a na programu budou také cvičeni s cílem zvýšit pochopení pro způsob vidění, vnímání a cítění opačného pohlaví.

Alespoň jedno rande

Čínští rodiče často vyvíjejí značný tlak na své potomky, aby po vystudování univerzity uzavřeli sňatek a měli děti. Ovšem dokud jsou na univerzitě, je normou apelovat na ně, aby se soustředili pouze na studium a ničím jiným se nerozptylovali.

V Číně se zatím značně rozcházejí i postoje samotných univerzit k randění studentů. Mnohé, jako je například Tiencinská univerzita, přijímají a podporují liberální postoje, zatímco jiné prosazují tradiční, vysoce konzervativní hodnoty.

V roce 2013 například univerzita v Če-ťiangu po kampusu rozvěsila plakáty vyzývající studenty prvního ročníku, aby se pokusili "jít alespoň jednou na rande bez ohledu na to, jestli to bude úspěch, anebo selhání". Ve stejném roce ovšem obchodní fakulta univerzity v Kuang-tungu pohrozila vyloučením všem nesezdaným párům, které spolu budou mít pohlavní styk. A v loňském roce stavební univerzita Ťi-lin zakázala studentům držet se za ruce.

Fotograf Jan Šibík fotil v Čínské lidové republice. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

Další zprávy