reklama
 
 

Výmluvám žebrákům, že nemáte drobné, odzvonilo. Ti čínští berou i platby mobilem

AKTUALIZOVÁNO 21. 4. 2017
Žebráci v Číně začali přijímat bezhotovostní platby, které jim "chlebodárci" pošlou pomocí QR kódu a mobilního telefonu. Kolemjdoucí už se tak žebrákům nemohou vymlouvat, že nemají drobné. Podle čínských médií ale žebrák s chytrým mobilním telefonem a účtem v bance není tak docela v nouzi, aby potřeboval cizí pomoc.

Peking - Žebráci ve východní Číně už se nespokojí s výmluvou kolemjdoucích, že nemají žádné drobné. Někteří z nich totiž jdou s dobou a přijímají i dary převodem z mobilního telefonu, informoval zpravodajský server The Times.

Fotografie žebráka s vytištěným QR kódem, což je druh čárového kódu, pověšeným kolem krku ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung vzbudila značnou pozornost poté, co se objevila na sociálních sítích.

Muž na snímku je podle dostupných informací jedním z několika žebráků, kteří ve městě přijímají bezhotovostní platby. Žebrák prý tvrdí, že trpí duševní chorobou a QR kód mu dali jeho příbuzní.

V čínské společnosti, která čím dál tím víc přechází na bezhotovostní platby, tento kód umožňuje kolemjdoucím poskytnout žebrákovi dar jednoduše tím, že si ho naskenují chytrým telefonem. Čínský státní deník Beijing News to nicméně komentoval slovy: "Žebrák vybavený chytrým telefonem a schopný spravovat svůj vlastní účet pravděpodobně není tak docela v nouzi."

autor: ČTK | 21. 4. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama