Výmluvám žebrákům, že nemáte drobné, odzvonilo. Ti čínští berou i platby mobilem

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2017 8:05
Žebráci v Číně začali přijímat bezhotovostní platby, které jim "chlebodárci" pošlou pomocí QR kódu a mobilního telefonu. Kolemjdoucí už se tak žebrákům nemohou vymlouvat, že nemají drobné. Podle čínských médií ale žebrák s chytrým mobilním telefonem a účtem v bance není tak docela v nouzi, aby potřeboval cizí pomoc.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Peking - Žebráci ve východní Číně už se nespokojí s výmluvou kolemjdoucích, že nemají žádné drobné. Někteří z nich totiž jdou s dobou a přijímají i dary převodem z mobilního telefonu, informoval zpravodajský server The Times.

Fotografie žebráka s vytištěným QR kódem, což je druh čárového kódu, pověšeným kolem krku ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung vzbudila značnou pozornost poté, co se objevila na sociálních sítích.

Muž na snímku je podle dostupných informací jedním z několika žebráků, kteří ve městě přijímají bezhotovostní platby. Žebrák prý tvrdí, že trpí duševní chorobou a QR kód mu dali jeho příbuzní.

V čínské společnosti, která čím dál tím víc přechází na bezhotovostní platby, tento kód umožňuje kolemjdoucím poskytnout žebrákovi dar jednoduše tím, že si ho naskenují chytrým telefonem. Čínský státní deník Beijing News to nicméně komentoval slovy: "Žebrák vybavený chytrým telefonem a schopný spravovat svůj vlastní účet pravděpodobně není tak docela v nouzi."

 

Právě se děje

před 28 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy