Fotografickou soutěž Nikonu vyhrál podvodník se zfalšovaným snímkem. Sociální sítě ho usvědčily

hrz
1. 2. 2016 18:00
Soutěž amatérských fotografů, vyhlášenou společností Nikon, vyhrál snímek zfalšovaný pomocí fotoeditoru. Letadlo bylo navíc do fotky přidáno tak špatně, že podvod vzápětí odhalili lidé na sociálních sítích a předháněli se v parodiích na vítěznou fotku. Pod tíhou argumentů se singapurský autor přiznal a Nikon omluvil. Lidé navíc odhalili, že stejná amatérská montáž se objevila již před rokem na Instagramu.
Vítězný snímek v soutěži Nikonu - ve fotoeditoru vložené letadlo.
Vítězný snímek v soutěži Nikonu - ve fotoeditoru vložené letadlo. | Foto: Nikon

Londýn - "Ohromte nás svým černobílým snímkem!" vyzývala společnost Nikon amatérské fotografy ve své pravidelné měsíční soutěži. Zvítězil v ní Singapuřan Chay Yu Wei, jenž "zachytil" letadlo letící kolem budovy v efektním průzoru. Pozoruhodné rozhodnutí vzhledem k tomu, že i amatérské oko na snímku pozná, že letadlo bylo přidáno ve fotoeditoru, informoval server BBC.

Nikon vyhlásil výsledky soutěže 28. ledna. V odůvodnění píše, že pan Chay Yu Wei na své "fotoprocházce" narazil v čínské čtvrti v Singapuru na zajímavé žebříky, které mu přišly vhodné pro zajímavý záběr. Sotva by ho prý napadlo, že zachytí i právě prolétající letadlo.

Rozhodnutí způsobilo bouři na sociálních sítích. Usvědčit Singapuřana z podvodu totiž zabere ve fotoeditoru několik vteřin. Někteří navíc poukazovali na to, že nápadně podobný záběr s letadlem byl již loni zveřejněn na Instagramu.

The classic lookup #putaplaneonit @instagood #featuremeinstagood

Fotka zveřejněná uživatelem Yik Keat (@leeyikkeat),

Pod tíhou argumentů se Chay Yu Wei doznal, že je fotografie poskládaná ve Photoshopu. K tomu, že by navíc vzal starý snímek z Instagramu, se však nepřiznal.

Jak upozorňuje server deMilked.com, upravený snímek začal žít vlastním životem. Uživatelé sociálních sítích se předháněli ve vtipnějším nápadu, co by se v průzoru kovového žebříku mohlo objevit - vesmírná raketa, Godzilla, Van Damme... Lidé se na Nikonu ironicky domáhali, ať vybere také vítěze z těchto "zfotošopovaných" snímků.

Hned 30. ledna přispěchal Nikon s omluvou. V prohlášení uvádí, že se omlouvá za nedostatečný dohled nad soutěží a že bude muset přehodnotit pravidla. Zároveň poděkoval za všechny reakce a všechny parodické snímky, které podle společnosti dokazují, že "opravdová komunita fotografů je živá a prosperující". Vtipná díla přispěvatelů rovněž zveřejnil na svých stránkách.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy