reklama
 
 

Fotografickou soutěž Nikonu vyhrál podvodník se zfalšovaným snímkem. Sociální sítě ho usvědčily

1. 2. 2016
Soutěž amatérských fotografů, vyhlášenou společností Nikon, vyhrál snímek zfalšovaný pomocí fotoeditoru. Letadlo bylo navíc do fotky přidáno tak špatně, že podvod vzápětí odhalili lidé na sociálních sítích a předháněli se v parodiích na vítěznou fotku. Pod tíhou argumentů se singapurský autor přiznal a Nikon omluvil. Lidé navíc odhalili, že stejná amatérská montáž se objevila již před rokem na Instagramu.

Londýn - "Ohromte nás svým černobílým snímkem!" vyzývala společnost Nikon amatérské fotografy ve své pravidelné měsíční soutěži. Zvítězil v ní Singapuřan Chay Yu Wei, jenž "zachytil" letadlo letící kolem budovy v efektním průzoru. Pozoruhodné rozhodnutí vzhledem k tomu, že i amatérské oko na snímku pozná, že letadlo bylo přidáno ve fotoeditoru, informoval server BBC.

Nikon vyhlásil výsledky soutěže 28. ledna. V odůvodnění píše, že pan Chay Yu Wei na své "fotoprocházce" narazil v čínské čtvrti v Singapuru na zajímavé žebříky, které mu přišly vhodné pro zajímavý záběr. Sotva by ho prý napadlo, že zachytí i právě prolétající letadlo.

Rozhodnutí způsobilo bouři na sociálních sítích. Usvědčit Singapuřana z podvodu totiž zabere ve fotoeditoru několik vteřin. Někteří navíc poukazovali na to, že nápadně podobný záběr s letadlem byl již loni zveřejněn na Instagramu.

The classic lookup #putaplaneonit @instagood #featuremeinstagood

Fotka zveřejněná uživatelem Yik Keat (@leeyikkeat),

Pod tíhou argumentů se Chay Yu Wei doznal, že je fotografie poskládaná ve Photoshopu. K tomu, že by navíc vzal starý snímek z Instagramu, se však nepřiznal.

Jak upozorňuje server deMilked.com, upravený snímek začal žít vlastním životem. Uživatelé sociálních sítích se předháněli ve vtipnějším nápadu, co by se v průzoru kovového žebříku mohlo objevit - vesmírná raketa, Godzilla, Van Damme... Lidé se na Nikonu ironicky domáhali, ať vybere také vítěze z těchto "zfotošopovaných" snímků.

Hned 30. ledna přispěchal Nikon s omluvou. V prohlášení uvádí, že se omlouvá za nedostatečný dohled nad soutěží a že bude muset přehodnotit pravidla. Zároveň poděkoval za všechny reakce a všechny parodické snímky, které podle společnosti dokazují, že "opravdová komunita fotografů je živá a prosperující". Vtipná díla přispěvatelů rovněž zveřejnil na svých stránkách.

autor: hrz | 1. 2. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama