Fotografickou soutěž Nikonu vyhrál podvodník se zfalšovaným snímkem. Sociální sítě ho usvědčily

hrz
1. 2. 2016 18:00
Soutěž amatérských fotografů, vyhlášenou společností Nikon, vyhrál snímek zfalšovaný pomocí fotoeditoru. Letadlo bylo navíc do fotky přidáno tak špatně, že podvod vzápětí odhalili lidé na sociálních sítích a předháněli se v parodiích na vítěznou fotku. Pod tíhou argumentů se singapurský autor přiznal a Nikon omluvil. Lidé navíc odhalili, že stejná amatérská montáž se objevila již před rokem na Instagramu.
Vítězný snímek v soutěži Nikonu - ve fotoeditoru vložené letadlo.
Vítězný snímek v soutěži Nikonu - ve fotoeditoru vložené letadlo. | Foto: Nikon

Londýn - "Ohromte nás svým černobílým snímkem!" vyzývala společnost Nikon amatérské fotografy ve své pravidelné měsíční soutěži. Zvítězil v ní Singapuřan Chay Yu Wei, jenž "zachytil" letadlo letící kolem budovy v efektním průzoru. Pozoruhodné rozhodnutí vzhledem k tomu, že i amatérské oko na snímku pozná, že letadlo bylo přidáno ve fotoeditoru, informoval server BBC.

Nikon vyhlásil výsledky soutěže 28. ledna. V odůvodnění píše, že pan Chay Yu Wei na své "fotoprocházce" narazil v čínské čtvrti v Singapuru na zajímavé žebříky, které mu přišly vhodné pro zajímavý záběr. Sotva by ho prý napadlo, že zachytí i právě prolétající letadlo.

Rozhodnutí způsobilo bouři na sociálních sítích. Usvědčit Singapuřana z podvodu totiž zabere ve fotoeditoru několik vteřin. Někteří navíc poukazovali na to, že nápadně podobný záběr s letadlem byl již loni zveřejněn na Instagramu.

The classic lookup #putaplaneonit @instagood #featuremeinstagood

Fotka zveřejněná uživatelem Yik Keat (@leeyikkeat),

Pod tíhou argumentů se Chay Yu Wei doznal, že je fotografie poskládaná ve Photoshopu. K tomu, že by navíc vzal starý snímek z Instagramu, se však nepřiznal.

Jak upozorňuje server deMilked.com, upravený snímek začal žít vlastním životem. Uživatelé sociálních sítích se předháněli ve vtipnějším nápadu, co by se v průzoru kovového žebříku mohlo objevit - vesmírná raketa, Godzilla, Van Damme... Lidé se na Nikonu ironicky domáhali, ať vybere také vítěze z těchto "zfotošopovaných" snímků.

Hned 30. ledna přispěchal Nikon s omluvou. V prohlášení uvádí, že se omlouvá za nedostatečný dohled nad soutěží a že bude muset přehodnotit pravidla. Zároveň poděkoval za všechny reakce a všechny parodické snímky, které podle společnosti dokazují, že "opravdová komunita fotografů je živá a prosperující". Vtipná díla přispěvatelů rovněž zveřejnil na svých stránkách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy