Vojáčci masakrují Igráčky, to je 17. listopad pro děti

Magazín Magazín
9. 10. 2014 7:30
Projekt se snaží překlenout propast mezi rodiči a dětmi ve vnímání 17. listopadu 1989. Finance vybírá na internetu, lidé již přispěli přes 70 tisíc.
17. listopad 1989 - Jak to říct dětem? Třeba takhle.

Praha - S blížícím se pětadvacátým výročím 17. listopadu 1989 se mnoha rodičům vkrádá otázka: Jak vysvětlit dětem, co se tehdy na začátku tzv. "sametové revoluce" dělo a jak jim zprostředkovat své zážitky?

Tato myšlenka vrtala hlavou i Miroslavu Trejtnarovi, který se podílí na výrobě loutkových filmů a Večerníčků, a Táně Slánské-Markové, autorce dokumentu Holky z fildy věnujícím se rovněž tématice 17. listopadu.

Oba se proto rozhodli podnítit předávání rodičovských zážitků z protikomunistického převratu pomocí dokumentu.

Propast mezi dětmi a rodiči ve vnímání 17. listopadu 1989 je podle nich obrovská. "Pro děti je to abstraktní událost splývající s dávnými válkami a revolucemi, pro nás součást osobní a někdy i rodinné historie,“ říkají tvůrci projektu Jak to říct dětem.

Oceloví vojáčci mlátí Igráčky i panenky

Na Národní třídě proto vybudovali dlouhý stůl, na něj nalepili mapu a na ni nasypali dětské figurky všeho druhu. Svým dětem se pak prostřednictvím těchto pomůcek snažili názorně ukázat, co v pražských ulicích v památný den dělali a jak se jim vedlo.

Když oceloví vojáčci pomocí legokostek zahradili všechny ústupové cesty, dřevěné panenky, plyšová zvířátka, legopanáčci i Igráčci zděšeně prchají a snaží se dostat do některých z dveří v ulici. Kdo nestačil utéct, toho brutálně zbijí.

"Hravá rekonstrukce, při níž si každý dospělák vybírá malou hračku jako svého reprezentanta -  avatara, dětem činí rodičovské vyprávění hravější a přístupnější. Rodičům zase avatar umožňuje zbavit se ostychu z veřejné prezentace soukromých zážitků," objasňují strůjci tohoto hravého dokumentu.

Film se stal postupně časosběrným. Autoři sledují odrůstající děti a proměny jejich zájmu o tuto rodičovskou vzpomínku. "I proto se po čase do některých rodin vydáváme zjistit, jakou stopu v dětech náš vzpomínací pokus zanechal," říkají.

Svým počinem by rádi inspirovali a motivovali k předávání osobních vzpomínek v rodinách. Dílo, na jehož dokončení pracují, chtějí promítat a distribuovat v mateřských centrech a rodinných klubech. Součástí projektu by mělo být i vytvoření webu o roce 1989 s filmovými klipy a herními prvky.

Vše ale záleží na financích. Na stránkách Hithit vybírají na svůj projekt 100 tisíc Kč. Zatím překonali hranici 70 tisíc, sbírka skončí 10. listopadu, tedy týden před 25. výročím studentských protestů.

 

Právě se děje

Další zprávy