VIDEO První automobil vyrobený z kostiček Lega pohání vzduch

jaz
13. 2. 2014 23:12
Podnikatel z Austrálie se spojil s mladým technikem z Rumunska a postavili první automobil vyrobený ze stavebnice Lega, který uveze dospělého člověka.
Raul Oaida a Steve Sammartino | Video: superawesomemicroproject.com

Melbourne - Stevea Sammartina a dvacetiletého Rumuna Raula Oaidu spojila láska ke stavebnici Lega. Nejdříve si vyměnili několik e-mailů a netrvalo dlouho, a oba začali pracovat na prvním Lego modelu auta v životní velikosti.

Kvůli projektu, který nazvali Super Awesome Micro Project, požádali příznivce na sociální síti o finanční pomoc. Poté už nestálo nic v cestě jejich snu.

Žlutočerné auto je postavené z půl milionu Lego kostek, které tvoří celou karosérii, sedadla, volant i přední sklo. Dokonce i čtyři motory se 256 válci jsou vyrobeny ze stavebnice.

Standardní jsou jen pneumatiky a nosné části vozu, který je podle jeho tvůrců poháněný stlačeným vzduchem, díky němuž je auto schopno jet 20 až 30 km za hodinu.

"Je to opravdu jen technický experiment, který ukáže, co je možné, když se lidé na světě spojí," řekl Sammartino stanici ABC s tím, že žádné rekordy v rychlosti lámat nehodlá.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Krejčíková a Čeng Saj-saj si zahrají v Dubaji o deblový titul

Barbora Krejčíková a Číňanka Čeng Saj-saj si zahrají v Dubaji o první společný titul ve čtyřhře. Turnajové pětky mohou v sobotním finále narazit na nasazené jedničky Barboru Strýcovou s tchaj-wanskou parťačku Sie Šu-wej.

Krejčíková, jež většinou deblové soutěže hraje po boku Kateřiny Siniakové, absolvuje v Dubaji s Čeng Saj-saj druhý turnaj. Před třemi lety v Římě vypadly ve čtvrtfinále.

Nyní v Dubaji vítěznou sérii prodloužily proti Američankám Alison Riskeové a Desirae Krawczykové, které porazily dvakrát 6:2. Strýcová se Sie Šu-wej nastoupí vpodvečer proti kanadsko-čínskému páru Gabriela Dabrowská, Čang Šuaj.

Tenisový turnaj žen v Dubaji (tvrdý povrch, dotace 2,908.770 dolarů):

Čtyřhra - semifinále: Krejčíková, Čeng Saj-saj (5-ČR/Čína) - Riskeová, Krawczyková (USA) 6:2, 6:2.

před 22 minutami

Na Příbramsku se srazilo nákladní vozidlo s vlakem, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve Staré Huti na Příbramsku se v pátek před 12:00 srazil vlak s nákladním autem, záchranáři podle mluvčí Petry Effenbergerové ošetřili čtyři lehce zraněné. Příčinu nehody vyšetřuje policie.

Podle mluvčího středočeských hasičů je vlak vykolejený, ale není převrácený. "Ve vlaku cestovali čtyři lidé," uvedl Svoboda. Mezi zraněnými je strojvedoucí, řidič nákladního vozu a dva cestující. Podle Effenbergerové byli všichni po nezbytném ošetření na místě převezeni do příbramské nemocnice.

Podle Svobody si havarovaný vlak převezmou k vyproštění drážní hasiči. Dopravu cestujících v úseku mezi Dobříší a Mníškem pod Brdy zajistí autobusy. Trať na Čerčany bude ještě několik hodin zavřená.

Zdroj: ČTK
Další zprávy