Video: Může být Krumlov na jihu a stovky let starý glóbus nafukovací? Nahlédněte do vzácné sbírky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 1. 2016 15:19
V budově Přírodovědecké fakulty UK na pražském Albertově sídlí unikátní Mapová sbírka, jež ve střední Evropě nemá obdoby. Najdeme tu kolem 130 tisíc map, 2000 atlasů a 80 glóbů, mapu českých poutníků do Říma s Krkonošemi na severu a Krumlovem na jihu, nejstarší glóbus, vyrvaný ze spárů žáků, kteří ho používali jako míč, Cellův nafukovací glóbus. Mapová sbírka na Albertově si 11. ledna připomene 150. výročí narození svého zakladatele Václava Švambery. Uctí ho snahou o český rekord.
Podívejte se na historické skvosty a rarity Mapové sbírky na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. | Video: Zuzana Hronová

Praha - Pražský Albertov skrývá skvosty a středoevropské unikáty. Již přes sto let tu ve stále stejných prostorách Přírodovědecké fakulty sídlí Mapová sbírka. Svým rozsahem i obsahem je unikátní univerzitní sbírkou v celé střední Evropě.

Podobné sbírky se nacházejí až v Paříži nebo v Oslu.

Najdeme tu kolem 130 tisíc map, 2000 atlasů a 80 globů. Přibližně polovinu této sbírky tvoří staré tisky. Nejstarší datovaná díla pocházejí z 16. století, nachází se tu také cenné globy. Ten nejstarší pochází z roku 1599.

"Objevili jsme ho ve škole, byl v děsném stavu, žáci ho zřejmě používali jako míč. Škole jsme zakoupili nový glóbus, měli velkou radost, že budou mít novou pomůcku a ne něco divného, prokopnutého. Glóbus jsme restaurovali a opatřili mu i repliku renesančních nožiček," vypráví ředitelka Mapové sbírky Eva Novotná.

Z bezedného archivu vytahuje další unikát, mapu českých poutníků ze 16. století. I laické oko na první pohled zaujme, že zatímco Krkonoše se tu rozkládají na samotném jihu, Krumlov, Budějovice, Třeboň najdeme na severu.

"Podle této mapy šli čeští poutníci do Říma. K orientaci používali sluneční hodinky se slunečním kompasem, takže aby si nestínili, připravili jim tu mapu orientovanou opačně," vysvětluje ředitelka.

V bílých rukavičkách přináší v malé ozdobné krabičce další vzácnost, Cellův nafukovací papírový glóbus z roku 1831. Krabička obsahuje i měch, jenž do něj hustí vzduch. "Když se nafoukne, neobejmou ho ani dva lidé. Čas od času se musí vyspravit, nafukujeme ho jen při mimořádných příležitostech, třeba když tu máme nějakou vzácnou návštěvu," popisuje Novotná.

Čechy jistě potěší, že na reprodukci velmi zestručnělé kruhové mapy světa z první poloviny 13. století Angličana Gervasia z Tilbury najdeme i město Praga.

"Tato středověká mapa vůbec nesledovalo to, jestli je svět vyobrazen geograficky správně. Reprezentovala spíše tehdejší vidění světa. Mapa je ve formě kruhu, ve středu je nebeský Jeruzalém, nahoře Kristus. Najdeme tu také celou řadu zvláštních stvoření, o nichž lidí věřili, že se potulují po světě," líčí ředitelka Mapové sbírky a hrdě ukazuje malý rámeček s Prahou.

Na dotaz, odkud středověcí kartografové čerpali, Novotná říká: "Největší dodavatelé informací a sběratelé byli cestovatelé a kupci. A významný zdrojem byly samozřejmě válečné výpravy, bohužel," uzavírá.

Prostory Mapové sbírky čeká v pondělí 11. ledna velká slavnost. Přírodovědecká fakulta si totiž připomene 150. výročí narození profesora Václava Švambery, jenž  sem roku 1913 přestěhoval a dále rozvíjel mapovou sbírku a geografický ústav.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 26 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy