VIDEO Šílená expedice. Čech jede do Afriky na minimotorce

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 6. 2015 15:00
Dvoumetrový cestovatel Jaroslav Šíma si pro návštěvu českých vojáků v Mali vybral legendární malou motorku Honda Monkey.
Jaroslav Šíma se vydal do Mali na replice kultovní miniaturní motorky Honda Monkey. | Video: Zuzana Hronová

Praha  - Novinář, motorkář a cestovatel Jaroslav Šíma (58) má rád šílené výzvy. Ta zatím poslední je podle něj spolehlivě nejbláznivější. Dvoumetrový dobrodruh se totiž vydal na replice kultovní Opice, tedy minimotorky Honda Monkey, do západoafrického Mali. Zde chce navštívit české vojáky.

Jede sám jen s tím, co se mu vejde na motorku, na zádech bude mít desetikilový batoh. Za svůj život najezdil na čtyřech kontinentech na motorkách všeho druhu již přes milion kilometrů.

"Podobné cesty podnikám dvakrát třikrát do roka, ale tato je zatím nejbláznivější, takže to na mě trochu padlo," svěřoval se pár hodin před startem Jaroslav Šíma.

Na svou výpravu na Opici dostal dokonce záštitu od náčelníka generálního štábu Petra Pavla.

"Člověk musí být trochu drzý, nesmí se bát, musí si vyšlápnout na generální štáb a zaťukat na ty správné dveře," říká cestovatel a dodává: "Tahle listina je pro mě to nejcennější, co jsem kdy získal. Navíc pan Pavel je velký motorkář, takže měl pro moji bláznivou cestu pochopení."

Cesta vede k jeho oblíbenému místu - Růžovému jezeru, kam jezdí od roku 2004 coby novinář na Rallye Dakar. Chce rovněž pokořit pouštní město Timbuktu. 

"Tím směrem sídlí česká vojenská posádka v Bamaku. Zkusím jim zpříjemnit jejich těžkou službu, protože až na tomhle motocyklu přijedu, bude to velké pozdvižení,“ usmívá se Jaroslav Šíma.

Za nápadem stojí jeho velký kamarád Ivo Kaštan, legendární motocyklový závodník. Znají se z dakarských ralley, před časem se dozvěděl, že Kaštan je konstruktérem a prodejcem replik Honda Monkey. Na tomto stroji vozil svého ročního syna a během pěti let s ním ujel 15 tisíc kilometrů. Je také držitelem rychlostního rekordu Honda Monkey.

"Mým dětským snem nebyl Dakar, ale motorka Honda Monkey, kterou jsem jako desetiletý kluk viděl u Tuzexu na Václavském náměstí. S tímto snem za námi chodí osm zákazníků z deseti,“ líčí Ivo Kaštan.

Komu připadá jízda až do Afriky na takto malé motorce moc velké šílenství, tomu zkušený motocyklový závodník oponuje: "Je to nejuniverzálnější motorka na světě, pro dálnici i pro terén, vejde se do kufru auta a jde s ní jet kolem světa, což už se i stalo. Navíc stroj jsem nachystal tak, že se nestane vůbec nic. Je to takové lego, skládat bych to mohl i potmě a většinu oprav vyřeším po telefonu."

Jeho optimismus sdílí i Jaroslav Šíma. "Ivoš mi motocykl připravil naprosto dokonale. Nemám sebemenší obavy, že bych se za ty tři měsíce nevrátil."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy