Veslaři bojují proti homofobii ve sportu odvážným kalendářem

Magazín Magazín
25. 8. 2015 10:00
Studenti anglické univerzity vydávají kalendář plný nahých fotek. Výtěžek má pomoct nejen sportovnímu klubu, ale i homosexuálům z řad sportovců.
Foto: Twitter

Coventry – Pánský veslařský klub univerzity v anglickém Wawricku nafotil stejně jako každý rok odvážný kalendář. Letos se však jeho členové rozhodli bojovat proti genderovým předsudkům ve sportu. Kalendář pro příští rok prodávají za 20,5 dolaru a chtějí jím podpořit homosexuální sportovce.

"Chceme ukázat, že ve sportu by neměly existovat genderové stereotypy. Jsme tým a musíme se podporovat ve všech oblastech našich životů,“ řekl MTV News Tristan Edwards, člen veslařského týmu, který byl při univerzitě založen už v roce 1966 a má více jak 100 veslařů.

Tradice nahých kalendářů pochází z roku 2009 a studenti z výtěžku hradí provoz svého klubu. Letos půjde také část peněz na kampaň, která má za cíl bojovat na univerzitních půdách proti homofobii, s níž se i na této úrovni atletika potýká.

Mezinárodní studie z letošního roku dokládá, že 73 procent z dotazovaných má zkušenosti s tím, jak je prostředí mládežnického sportu nehostinné pro gaye a lesby. Více jak polovina homosexuálů cítila, že nejsou vítaní, a 84 procent dokonce zažilo homofobní urážky a šikanu, která je podle studie na školách běžnou praxí, jak informoval server Take Part.

Jen hrstka vrcholových sportovců veřejně přiznala svou odlišnou orientaci. Studenti z veslařského týmu se snaží tyto poměry ve sportu změnit od základů, a to nejprve na školách. Chtějí tak rozbít stereotyp, který nutí sportovce zapřít svou sexuální orientaci, aby byli v kolektivu přijati.

V kalendáři na rok 2016, který v základní nástěnné verzi vyjde na 20,43 dolaru (necelých 500 korun), najdou zájemci snímky celého týmu při letních radovánkách, hraní kriketu, plavání v bazénu nebo pití čaje. Fotilo se na venkovském sídle v Anglii nebo ve vile a na pláži ve Španělsku.

Podobný kalendář vydávají i dívky ze stejného veslařského týmu. Ty ale v loňském roce řešily problémy na sociálních sítích, když jim Facebook smazal snímky a označil je za nevhodné, přestože výtěžek z prodeje kalendáře měl putovat na konto nadace pro výzkum rakoviny. Facebook pod nátlakem fanoušků veslařského týmu stránky nakonec odblokoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy