Veslaři bojují proti homofobii ve sportu odvážným kalendářem

Magazín Magazín
25. 8. 2015 10:00
Studenti anglické univerzity vydávají kalendář plný nahých fotek. Výtěžek má pomoct nejen sportovnímu klubu, ale i homosexuálům z řad sportovců.
Foto: Twitter

Coventry – Pánský veslařský klub univerzity v anglickém Wawricku nafotil stejně jako každý rok odvážný kalendář. Letos se však jeho členové rozhodli bojovat proti genderovým předsudkům ve sportu. Kalendář pro příští rok prodávají za 20,5 dolaru a chtějí jím podpořit homosexuální sportovce.

"Chceme ukázat, že ve sportu by neměly existovat genderové stereotypy. Jsme tým a musíme se podporovat ve všech oblastech našich životů,“ řekl MTV News Tristan Edwards, člen veslařského týmu, který byl při univerzitě založen už v roce 1966 a má více jak 100 veslařů.

Tradice nahých kalendářů pochází z roku 2009 a studenti z výtěžku hradí provoz svého klubu. Letos půjde také část peněz na kampaň, která má za cíl bojovat na univerzitních půdách proti homofobii, s níž se i na této úrovni atletika potýká.

Mezinárodní studie z letošního roku dokládá, že 73 procent z dotazovaných má zkušenosti s tím, jak je prostředí mládežnického sportu nehostinné pro gaye a lesby. Více jak polovina homosexuálů cítila, že nejsou vítaní, a 84 procent dokonce zažilo homofobní urážky a šikanu, která je podle studie na školách běžnou praxí, jak informoval server Take Part.

Jen hrstka vrcholových sportovců veřejně přiznala svou odlišnou orientaci. Studenti z veslařského týmu se snaží tyto poměry ve sportu změnit od základů, a to nejprve na školách. Chtějí tak rozbít stereotyp, který nutí sportovce zapřít svou sexuální orientaci, aby byli v kolektivu přijati.

V kalendáři na rok 2016, který v základní nástěnné verzi vyjde na 20,43 dolaru (necelých 500 korun), najdou zájemci snímky celého týmu při letních radovánkách, hraní kriketu, plavání v bazénu nebo pití čaje. Fotilo se na venkovském sídle v Anglii nebo ve vile a na pláži ve Španělsku.

Podobný kalendář vydávají i dívky ze stejného veslařského týmu. Ty ale v loňském roce řešily problémy na sociálních sítích, když jim Facebook smazal snímky a označil je za nevhodné, přestože výtěžek z prodeje kalendáře měl putovat na konto nadace pro výzkum rakoviny. Facebook pod nátlakem fanoušků veslařského týmu stránky nakonec odblokoval.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy