Velšan vypěstoval nejpálivější papričku na světě. Dračí dech je silnější než pepřový sprej

Magazín Magazín
25. 5. 2017 9:44
Dračí dech, jak se nová, vyšlechtěná odrůda jmenuje, je tak silný, že by mohl doslova spálit membrány dýchacích cest svých konzumentů. Je přibližně třistakrát pikantnější než mexická pochoutka jalapeños.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Muž z města St Asaph na severu Walesu se pyšní jedním nezvyklým rekordem. Podařilo se mu totiž vypěstovat nový druh pikantní chilli papričky, která svou silou porazila všechny předešlé. Jmenuje se Dračí dech a je tak pikantní, že své konzumenty může zabít.

Dračí dech by tak mohl být klasifikován jako smrtící zbraň. Je přibližně dvaadvacetkrát silnější než papričky habanero a třistakrát pikantnější než mexická pochoutka jalapeños. Pro srovnání, pepřový sprej má zhruba dva miliony Scovilleových jednotek pálivosti (SHU), Dračí dech je ještě zhruba o půl milionu SHU silnější.

Ďábelský vynálezce Mike Smith k tomu pro Daily Post řekl: "Nezkoušel jsem jí sníst. Zkoušel jsem jí jenom na špičce svého jazyka a ta mě pálila a pálila. …Vyplivl jsem to asi za deset vteřin, ale intenzita tepla prostě dál rostla," popsal svůj zážitek.

Dračí dech dosud nikdo nezkoušel a je to dobře. Paprička totiž obsahuje takovou koncentraci rostlinného alkaloidu kapsaicinu, že by mohla doslova spálit membrány dýchacích cest. Ty by se uzavřely a způsobily by anafylaktický šok, který bez okamžitého zásahu vede ke smrti.

Papričky však samozřejmě nebyly určeny ke konzumaci nebo pro nějaké masochistické mučení. Podle Mika Smithe byl Dračí dech vypěstován proto, aby pomohl léčit lidi s chronickými kožními onemocněními, kteří mohou být alergičtí na běžně používaná anestetika a lokálně aplikované masti. Nově vyšlechtěné papričky jsou totiž tak silné, že jejich extrakt může být používán ke znecitlivění pokožky.

Podívejte se: Vysoká koncentrace extraktu z pálivých papriček znecitliví nervová zakončení a díky tomu přestaneme vnímat bolest, říká lékař z Fyziologického ústavu.

Vysoká koncentrace extraktu z pálivých papriček znecitliví nervová zakončení a díky tomu přestaneme vnímat bolest, říká lékař z Fyziologického ústavu. Cílem výzkumu je odstranit chronické bolesti. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy