Telepatie je komunikace budoucnosti, ukázal experiment

jaz
9. 9. 2014 7:00
Vědci dokázali, že komunikace prostřednictvím pouhých myšlenek je možná. V budoucnosti půjde o běžnou formu dorozumívání se.
Foto: www.plosone.org

Praha – Mezinárodní tým vědců provedl experiment s přenosem lidských myšlenek. Podle všeho se jedná o vůbec první vědecký kontakt mezi mozky, který se kdy uskutečnil.

Pracovníci univerzit ve Španělsku a Francii, kteří využili nejnovější technologii neurorobotiků a jednoduchý elektroencefalograf (EEG, pozn. red.), otestovali dobrovolníky, z nichž část byla v Indii a část ve Štrasburku.

Schéma vědeckého přenosu myšlenek
Schéma vědeckého přenosu myšlenek | Foto: www.plosone.org

K EEG byl připojen dobrovolník v indickém Thiruvananthapuramu a měl za úkol posunout bílým kruhem na monitoru pouhou myšlenkou. Informace z jeho mozku se poté převedla do takzvaných Baconových šifer, kterým odpovídaly pozice bílého kruhu.

Šifry byly poté odeslány prostřednictvím internetu k dalším testovaným ve Štrasburku, kteří zprávu přijali v podobě magnetických impulzů v mozku. Ve výsledku pak viděli záblesky světla nebo mžitky před očima, které zase odpovídaly pozicím bílých kruhů, pohybujících se podle myšlenkových povelů dobrovolníka v Indii.

Tento způsob přenosu myšlenek je zatím ve fázi testování, přesto již panují obavy z možného zneužití a manipulace. Jak vědci předpovídají, může být jen otázkou času, kdy se vyplní scénáře předestřené ve sci-fi literatuře a filmech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy