Vědec našel v bahně meteorit, je starý zhruba čtyři a půl miliardy let

ČTK ČTK
10. 1. 2016 8:26
Britský vědec Phil Bland našel meteorit starý zhruba čtyři a půl miliardy let. Podařilo se mu ho najít v bahně vysušeného australského jezera Eyre - jen několik dní před tím, než prudké deště zahladily jakékoli stopy jeho přítomnosti. Pád meteoritu zaznamenali obyvatelé a pět na dálku ovládaných kamer koncem loňského listopadu. Od té doby se profesorův tým z Curtinovy univerzity v Západní Austrálii snažil meteorit najít.
Meteorit. Ilustrační foto.
Meteorit. Ilustrační foto. | Foto: Youtube.com

Sydney - Britský vědec Phil Bland našel meteorit starý zhruba čtyři a půl miliardy let v bahně vysušeného australského jezera Eyre - jen několik dní před tím, než prudké deště zahladily jakékoli stopy jeho přítomnosti. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Jezero Eyre v rozsáhlé oblasti australského vnitrozemí má rozlohu přes 9000 čtverečních kilometrů a vodou se zalije jen několikrát za století. Zaplňuje se právě nyní - jen v řádu dnů poté, co profesor Bland po Novém roce našel 1,6 kilogramu vážící kámen. Ten patří mezi nejstarší meteority, jaké kdy na Zemi dopadly.

Pád meteoritu zaznamenali místní obyvatelé a pět na dálku ovládaných kamer koncem loňského listopadu. Od té doby se profesorův tým z Curtinovy univerzity v Západní Austrálii snažil meteorit najít.

Jde o jeden ze zhruba dvou desítek meteoritů, které se podařilo najít poté, co byla vystopována a zachycena dráha jejich dopadu na Zem.

Díky těmto záznamům dokázali vědci také identifikovat, odkud meteorit pochází. "Přiletěl k nám zpoza oběžné dráhy Marsu," řekl Bland. Předpokládá se, že jde o chondrit vzniklý během rané fáze tvoření sluneční soustavy.

 

Právě se děje

Další zprávy