Záhada plujících kamenů. Kdo s nimi v Údolí smrti hýbe?

jaz
13. 9. 2014 9:00
Vědci zkoumali záhadu kamenů, které se přemisťují po dně vyschlého jezera.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Sacramento – Po vyschlé pláni jezera Racetrack Playa v Kalifornii, kterému se také říká Údolí smrti, už desítky let pozorují lidé nezvyklé pohyby kamenů, které se neustále přemisťují a nechávají za sebou jasnou stopu.

Záhada přitahovala i konspirační teoretiky, protože kameny nejsou žádné lehké kamínky, se kterými by si mohl pohrávat vítr, nýbrž i desítky kilogramů těžká tělesa.

Kameny putují i stovky metrů.
Kameny putují i stovky metrů. | Video: YouTube

V roce 2011 se plujícími kameny začal zabývat tým vědců pod vedením Richarda Norrise ze Scrippsova institutu oceánografie a do 15 hornin vložili GPS zařízení, kterým sledovali přesný pohyb kamenů.

"Mysleli jsme, že budeme čekat tak pět nebo deset let bez jakékoli známky pohybu. V prosinci 2013 byla Playa pokrytá asi sedmi centimetrovou vrstvou vody, která zmrzla. Na 21. prosince kolem poledne začal led praskat velmi hlasitě, a to po celém povrchu jezera," popisuje v tiskové zprávě institutu Norris průběh experimentu. Hned po popraskání ledu se kameny začaly pohybovat.

Polámané kusy ledu pak tlačily na kameny, daly je do pohybu a posunuly je až stovky metrů, a to tempem pět metrů za minutu. Pro lidské oko je taková rychlost nezaznamenatelná.

 

Právě se děje

před 52 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy