Záhada plujících kamenů. Kdo s nimi v Údolí smrti hýbe?

jaz
13. 9. 2014 9:00
Vědci zkoumali záhadu kamenů, které se přemisťují po dně vyschlého jezera.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Sacramento – Po vyschlé pláni jezera Racetrack Playa v Kalifornii, kterému se také říká Údolí smrti, už desítky let pozorují lidé nezvyklé pohyby kamenů, které se neustále přemisťují a nechávají za sebou jasnou stopu.

Záhada přitahovala i konspirační teoretiky, protože kameny nejsou žádné lehké kamínky, se kterými by si mohl pohrávat vítr, nýbrž i desítky kilogramů těžká tělesa.

Kameny putují i stovky metrů.
Kameny putují i stovky metrů. | Video: YouTube

V roce 2011 se plujícími kameny začal zabývat tým vědců pod vedením Richarda Norrise ze Scrippsova institutu oceánografie a do 15 hornin vložili GPS zařízení, kterým sledovali přesný pohyb kamenů.

"Mysleli jsme, že budeme čekat tak pět nebo deset let bez jakékoli známky pohybu. V prosinci 2013 byla Playa pokrytá asi sedmi centimetrovou vrstvou vody, která zmrzla. Na 21. prosince kolem poledne začal led praskat velmi hlasitě, a to po celém povrchu jezera," popisuje v tiskové zprávě institutu Norris průběh experimentu. Hned po popraskání ledu se kameny začaly pohybovat.

Polámané kusy ledu pak tlačily na kameny, daly je do pohybu a posunuly je až stovky metrů, a to tempem pět metrů za minutu. Pro lidské oko je taková rychlost nezaznamenatelná.

 

Právě se děje

Další zprávy